Поврзи се

4NEWS.mk

МОН уверува: Платите на вработените во образованието ќе легнат на трансакциските сметки

Published

on

Министерството за образование и наука испрати соопштение до јавноста, во кое пишува дека заедно со сите вработени во образованието е загрижено за секој проблем кој што се појавува во областа на образованието.

„Ние правиме сè што можеме за да ги отстраниме проблемите и да ја подобриме ситуацијата во однос на нивните плати. Што се однесува до платите за вработените во средното образование, тие се веќе во нивните трансакциски сметки, додека за платите на вработените во основното образование, Министерството за образование и наука исто така ги спроведе сите потребни процедури“, пишува во соопштението на Министерството.

-Текстот продолжува по рекламата-

Оттаму додаваат дека Министерството ги испратило сите потребни документи за исплата на платите до Министерството за финансии од каде што добиле повратна информација дека сé е подготвено за реализација на платите на вработените во основните училишта.

„Сега останува училиштата да ги продолжат понатамошните процедури за финансиски трансфери, така што платите на вработените ќе се пренесат на нивните трансакциски сметки. Наставниците и вработените во образованието се категоријата која дефинитивно заслужува посебно внимание не само од нас, како ресорно Министерство, туку и од сите други. Во контекст на платата, Министерството за образование и наука прават напори не само да се избегне доцнењето туку и наскоро да се направи зголемување на платите за вработените во основното и средното образование“, се додава во соопштението на Министерството.

Независниот синдикат за образование денеска на прес-конференција се пожали дека доцнат платите во образовниот сектор.

Васко Маглешов

Текстот МОН уверува: Платите на вработените во образованието ќе легнат на трансакциските сметки е превземен од А1он.

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија