Можете да спречите формирање на песок и камења во бубрезите: Исхраната е клучна

Има многу информации за проблемите предизвикани од камењата во бубрезите, но некои од нив се покажаа неточни. На пример, се сметаше дека калциумот ја предизвикува оваа болест, но има храна што можете да ја вклучите во вашата редовна исхрана за да го спречите овој проблем.

Сепак, умереното внесување на калциум всушност може да го спречи создавањето на камења во бубрезите, поради што овој минерал е еден од петте намирници кои помагаат кога станува збор за овој проблем.

Исто така, одредени намирници може да го зголемат ризикот од појава на камења во бубрезите, поради што треба да внимавате на умерени оброци и здрава исхрана богата со овошје и зеленчук.

Добрата вест е дека има многу намирници кои можете да ги вклучите во вашата редовна исхрана за да реагирате превентивно и да спречите калцификација на бубрезите.

Покрај веќе споменатиот калциум, неопходно е да се пие и многу вода, како и сок од лимон, а докажано е дека интегралните житарки, но и зеленчукот како зелката, карфиолот, брокулата и никулците се идеална храна во борбата против бубрезите. камења и спречување на нивното формирање.

Поврзани вести

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...