Поврзи се

4NEWS.mk

Општина Кочани дава поддршка на граѓанскиот протест и иницијативата за чист воздух

Published

on

Претставници на граѓанското движење за чист воздух од Кочани попладнево се сретнаа со градоначалникот Николчо Илијев и го информираа за состојбите и активностите што се преземаат за да се подобри квалитетот на амбиенталниот воздух во општината и регионот.

-Текстот продолжува по рекламата-

На средбата градоначалникот Илијев ја истакна поддршката што локалната самоуправа ја дава на барањата на граѓанското движење, кое за утре најавува организиран протест. Притоа информираше за конкретните мерки што континуирано се преземаат за да се спречи горењето и чадот од Градската депонија кај Кочани.

– Сите сме за почист воздух, поради што се придружувам кон протестот на граѓанското движење, заеднички да се избориме за поздрава животна средина на начини во рамките на законските одредби и пропишаните надлежности. Вршиме површински третман на депонијата со земја што се вади од неколку градежни локации, а наменивме 1,2 милиони денари за силиконско затворање на внатрешните жаришта и за спречување на чадењето на депонијата. Исто така, вклучени сме во проектот за регионална депонија по европски стандарди, со што Градската депонија во Кочани целосно ќе се затвори, а отпадот ќе се транспортира во регионален центар, истакна Илијев.

На средбата стана збор и за загадувањето на воздухот со палењето на стрништата и сламата, при што градоначалникот нагласи дека се преземаат сет-мерки меѓу кои се собирањето на сламата од која ќе се произведува ѓубриво за посевите, подигање на јавната свест за штетите по животната средина од палењето на стрништата, како и поддршка за доследно изрекување казнени мерки за лицата кои ги палат нивите.

– Формиравме четири инспекциски тима со двосменска работа како дополнително засилување на општинската инспекција за животна средина и најавуваме дополнителен мониторинг на состојбата на воздухот во Кочани. Кај надлежните државни инспекторати инсистираме совесно да интервенираат и да донесуваат соодветни решенија за фирмите со А и Б интегрирани дозволи, а со последното решение од Инспекторатот за животна средина на една кочанска фирма ѝ е даден рок за поставување филтер на оџакот, информираше градоначалникот Илијев.

Претставниците на граѓанското движење за чист воздух во Кочани ги истакнаа иницијативите кои сметаат дека се соодветни за побрзо справување со загадувачите на воздухот. Притоа го повикаа градоначалникот и општинската администрација да се вклучат во протестот за чист воздух.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

4NEWS.mk

Таткото на Ангела сведочеше во судот: Ниту јас, ниту сопругата не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко!

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com