Овие 16 работи се забранети во Северна Кореја – дали е ова нормално?!

Северна Кореја е вечна мистерија, бидејќи многу малку луѓе ја посетиле оваа земја, која се смета дека е многу „затворена“.

Светот сега се повеќе се интересира за оваа затворена земја. Нејзиниот водач и влада постојано се обидуваат да го заштитат својот народ од надворешни влијанија – на пример, со забрана на одредени фризури и облека.

Сето ова само го поттикнува нашиот интерес за Северна Кореја, нејзините луѓе и нивниот начин на живот.

Ви носиме 16 работи што се забранети во Северна Кореја:

 1. Западната мода

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун забрани фармерки и друга облека од Западот во два региони што се граничат со Кина. На овој начин, Пјонгјанг се обидува да се бори против влијанието на западната култура, која продира во земјата од нејзините соседи.

 1. Кока-Кола

Поради трговското ембарго за Кока-Кола наметнато од Северна Кореја, добивањето шише од овој пијалок воопшто не е лесно. Познато е дека некои елитни продавници во Пјонгчанг се уште продаваат еквиваленти на Кока-Кола произведени во Кина.

 1. Фризури

Ким Јонг Ун одобри само 18 фризури за жени и 15 за мажи. Ниту една од официјално одобрените фризури не дозволува промена на бојата, па затоа купувањето боја на коса воопшто не е лесно!

 1. Санитарни влошки

Влошки и тампони за еднократна употреба воопшто не се продаваат во Северна Кореја. Жените користат влошки за повеќекратна употреба.

 1. Кондоми

Сите видови на контрацепција се забранети во Северна Кореја. Затоа наоѓањето кондом е многу тешка задача. Многу возрасни Севернокорејци ќе бидат многу среќни ако добијат подарок контрацепција.

 1. Недвижен имот

Владата на Северна Кореја има ексклузивно право на сета земја и недвижен имот. Ова го прави речиси невозможно купување и продавање куќи или станови. Како и да е, Севернокорејците наоѓаат начини да го сторат тоа, што доведе до неодамнешно олабавување на законот.

 1. Дизајнерски обувки

Ако случајно имате намера да барате чевли Manolo Blahnik или некој друг познат бренд во Северна Кореја – мора да ве разочараме. Овде не се достапни дизајнерски чевли, со исклучок на регионот што се граничи со Кина, каде што можете да купите чевли со високи потпетици од кинеско производство.

 1. Елка

Северна Кореја е официјално атеистичка земја. Сите верски обреди се забранети или строго контролирани од владата. Затоа не можете да купите или чувате божиќни украси во куќата, вклучително и елка.

 1. Старбакс

Во оваа земја не постои мрежа на Старбакс. Ако сакате да пиете кафе во Пјонгчанг, можете да отидете во едно од популарните кафулиња Рионгванг.

 1. Кабловска телевизија

Има само 4 официјални ТВ канали во земјата. Цензурата на владата е толку силна што нема друга телевизија во земјата.

 1. Западни списанија

Севернокорејскиот пропаганден апарат ги забранува сите видови странски весници и списанија. Владата и специјалните агенции следат се што е отпечатено. Тука нема списанија за мода и начин на живот. Се што можат да прочитаат Севернокорејците е од едукативна природа или е поврзано со идеологијата Јуче.

 1. Wi-Fi и меѓународна телефонија

Од 15 милиони жители на Северна Кореја, само еден милион има мобилни телефони, но тие не можат да се јават ниту во странство. Исто така, постојат ограничувања за користење на 3G мрежата. Спротивно на тоа, странците кои влегуваат во земјата можат да купат СИМ -картичка, но само за повици во странство.

 1. Билети за музички концерти

Многу малку странски изведувачи добиваат дозвола за настап во Северна Кореја, така што нема да можете да одите на концерт на вашиот омилен бенд овде. Единствената група на која и беше дозволено да настапи беше словенечкиот бенд „Лајбах“. Нивниот концерт се одржа во Пјонгчанг во 2015 година. Наместо тоа, Севернокорејците можат да присуствуваат на концерти на локални изведувачи.

 1. Епл

Постои ограничување за продажба на какви било модерни високотехнолошки уреди во Северна Кореја. Не можете да купите iPad на Apple. Но, Северна Кореја разви свој таблет, за кој нејзините креатори тврдат дека не е полош од кој било западен.

 1. Спортски автомобили

Уште еден луксуз што е апсолутно невозможно да се постигне во оваа земја. Купувањето скап спортски автомобил е целосно невозможно, поради санкциите што ги воведоа Северна Кореја од ОН и Европската унија.

 1. Празници во странство

Граѓаните на Северна Кореја не можат да патуваат во други земји на одмор. Тоа е кршење на човековите права, но Севернокорејците веројатно воопшто не се свесни за тоа.

Севернокорејските лидери се обидуваат на секој начин да спречат надворешно влијание врз нивната земја. Тие забрануваат многу работи, но светот во кој живееме оди напред. Нелогично е да се очекува Северна Кореја да остане иста засекогаш. Сепак, луѓето и нивниот начин на живот постепено се менуваат, благодарение на нивните северни и јужни соседи.

Која забрана најмногу ве изненади? Ако сте биле во Северна Кореја, раскажете ни за тоа!