Поврзи се

4NEWS.mk

Песков: Русија нема да влезе во трката за вооружување со НАТО

Published

on

Русија нема да се приклучи во трката за вооружување со НАТО, дури и Алијансата да ги зголеми своите воени трошоци, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

-Текстот продолжува по рекламата-

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека европските сојузници и Канада од 2016 година ги зголемиле своите воени трошоци за 130 милијарди долари.

Песков рече дека зголемувањето на трошоците на Алијансата за војската ја зголемува загриженоста на Кремљ.

Тој додаде дека Русија нема да се вклучи во „трката за наоружување или во трката за трошење“ со НАТО бидејќи тоа ќе биде штетно за економијата на земјата.

– Претседателот Владимир Путин повеќе пати истакна дека ние дејствување на поинаков начин, рече Песков.

Путин вчера изјави дека проширувањето на НАТО и јакнењето на неговата воена инфраструктура во близина на руските граници ја загрозува безбедноста на Русија.

Лидерите на НАТО собрани на самитот во Лондон денеска се обидоа да ги намалат своите разлики и инсистираа на тоа да останат обединети за безбедносните прашања и решени да се бранат едни со други и покрај серијата расправии меѓу претседателите на некои од најголемите земји членки на Алијансата. 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ

Македонија

Колепката само симбол за новороденчињата, столарството во исчезнување, младите немаат интерес за занаети

4NEWS.mk

Позитивни на коронавирусот 36 туристи кои пристигнале во Грција, мнозинството од Србија

Македонија

Отворени галериите, музеите и библиотеките, Националната галерија ќе му мери температура на секој посетител

4NEWS.mk

Вонпарламентарните партии ги изнесоа своите ставови

Македонија

Нема лек за Ковид-19, пациентите оздравуваат – Стевановиќ: Барајте помош кај лекарот, не е срамота да бидеш болен

4NEWS.mk

Кампањата продолжува, СДСМ е во Штип, ВМРО-ДПМНЕ во Струмичко, ДУИ во Желино

4NEWS.mk

Докторката која криеше дека е заразена со коронавирус се врати на работа во Кожната клиника

Македонија

Заев: За време на коронавирус Мицкоски беше во теретана, Мицкоски: Додека јас вежбав, вие крадевте

4NEWS.mk

Двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип пуштени на слобода

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија