Поврзи се

Македонија

Под лупа братот на Кочо Анѓушев – антикорупциска со постапка за отказот на Чадиковски

Под лупа на Антикорупциска е заминувањето на детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски од клиниката Жан Митрев. Покрај тоа дали постои можност за еднострано раскинување на договорот, од Комисијата најавија дека ќе се разгледува и лиценцата на болница.

Антикорупционерите ќе испитуваат и обвинувањата на опозицијата дека за време на изборите во прилепската болница имало вработувања.

Инаку, антикорупционерите се уште истражуваат и за фирмата „Тополки“ во која управител е Тодор Анѓушпев, брат на вицепремиерот Кочо Анѓушев, поточно за тоа како оваа фирма добила од владата државно земјиште за да гради хидроелектрана. Во интерес на истрагата се уште не се откриваат детали, велат дека се уште анализираат, а кога ќе имаат поконкретно да соопштат за овој предмет тоа ќе биде јавно на седница.

РЕПОРТЕРКА: СВЕТЛАНА УНКОВСКА

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com