Поврзи се

Македонија

Поделба на собраниските комисии – останува да се договорат само СДСМ и Алијанса/Алтернатива?

Published

on

Во моментов Собранието е без мнозинството од 62 пратеника. Тоа е така бидејќи пратеникот на ДУИ, Арбен Зибери е хоспитализиран поради корона вирус. Од друга страна се уште никој не го зазел местото на Јагода Шахпаска која е назначена за министер. Заверката на нов пратеник од СДСМ е невозможна бидејќи се уште не е избрана Комисијата за деловничко-мандатни и имунитетни прашања. Дури и да имаше мнозинство од 61 пратеник, Собранието повторно не ќе можеше да функционира бидејќи се уште нема собраниски комисии.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Според поделбата врз основа на бројот на пратеници, од 8 комисии ќе раководат две парламентарните групи на ВМРО-СДСМ, ние ќе раководиме со 3 комисии, исто така ќе раководиме со Комисијата за Бадентер, значи 4, а албанската опозиција ќе раководи со 2 комисии“, посочи Изет Меџити.

Вчера Меџити рече дека СДСМ и ДУИ се уште не се договориле кој ќе ја добие Комисијата за европски прашања, а кој за образование. Но, интегративците за ТВ21 тврдат дека тие ќе раководат со Комисијата за европски прашања. Освен тоа, од она што го кажа вчера пратеникот Меџити, ДУИ ќе добие уште две други комисии, онаа за уставни прашања која по автоматизам  ќе ја води собранискиот спикер, како и Комисијата за здравство.

Loading...

• Комисија за уставни прашања

• Комисија за здравство

• Комисија за европски прашања

Што се однесува до комисиите кои ќе и припаднат на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Никола Мицевски вели дека се уште не се договориле дефинитивно и дека се надеваат да ги добијат истите комисии од минатиот мандат. Од тоа што успеа да обезбеди ТВ21 како информација, на ДПМНЕ ќе и припаднат:

• Комисија за транспорт, врски и екологија

• Комисија за финансирање и буџет

• Комисија за еднакви можности на жените и мажите

• Комисија за надворешна политика

• Комисија за труд и социјална политика

•Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање

• Комисија за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите

• Национален совет за евроинтеграции

Под знак прашалник останува Комисијата која треба да и припадне на коалицијата АА-ААА. Пратеникот Скендер Реџепи потврди за ТВ21 дека се договориле само за Анкетната комисија за заштита на слободите и правата на граѓаните, а за втората комисија која треба да им припадне се уште преговараат.

„Ние инсистираме втората комисија да биде  една од трите комисии, култура, образование или здравство, бидејќи сметаме дека можеме да бидеме успешни во менаџирање на таков тип комисии“, посочи Скендер Реџепи.

Доколку се остават под знак прашалник комисијата за образование и таа за култура, бидејќи ДУИ веќе изјавила дека ќе раководи со комисијата за здравство, и според тоа излегува дека СДСМ ќе раководи со:

• Законодавно-правна комисија

• Комисија за одбрана и безбедност

• Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

• Комисија за прашања на изборите и именувањата

• Комисија за економски прашања

• Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство

• Комисија за локална самоуправа

• Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања

Вкупно има 21 собраниска комисија. Со договарање на истите меѓу партиите се очекува истите да се усвојат на собраниска седница.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Партиите со спротивни оценки за новиот пакет мерки

Македонија

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

4NEWS.mk

Тема на ден со доктор Каменов: Имунитет или рестрикции – како да се заштитиме од корона?

Македонија

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

4NEWS.mk

Утре пресуда за Миле Јанакиевски за случајот „насилство во Центар“

Македонија

Бошњаците го слават 28-ми септември – нераскинлив дел од мултиетничка Македонија

4NEWS.mk

Ќе има ли К-15 оваа година – кој се ќе може да не исплати?

Македонија

Се дискутира за отворање на границите – Хасани: Наскоро на кафе во Приштина без ПЦР тест

4NEWS.mk

Како ќе се обезбедат стотици милиони евра за 4-от пакет антикризни мерки?

Македонија

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com