Поврзи се

4NEWS.mk

Помина автентичното толкување за помилување на СДСМ

Published

on

Законот за рамноправната комисија едногласно го утврди автентичното толкување на членот 11 од законот за помилување со кое всушност се утврдувa дека овој член воопшто и не постоел. 

-Текстот продолжува по рекламата-

Со члeнот 11 се предвидуваше шефот на државата да може да дава помилувања надвор од редовната постапка. 

Ваквото автентично толкување значи дека претходниот претседател Ѓорге Иванов немал право да ги даде помилувањата за обвинетите и осомничените во предметите на СЈО во 2016 година. 

 

Катерина Нешкова

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија