Поврзи се

Македонија

Повеќе од еден час зад затворени врати Заев и Мицкоски се договараат за законот за ЈО

Published

on

И по повеќе од еден час нема епилог од лидерската средба која се одвива зад затворени врати помеѓу власта и опозицијата околу предлог законот за Јавно Обвинителство.

Голем број на новинарски екипи се наоѓаат во прес центарот на Собранието, каде треба да бидат соопштени одлуките по вечерашната лидерска средба на која при влезот во Собранието, политичарите рекоа дека има надеж за постигнување на договор.

-Текстот продолжува по рекламата-

Доколку вечерва биде постигнат договор, претседателот на Собранието, Талат Џафери уште во текот на утрешниот ден на дневен ред ќе ја стави точката за разрешување на Катица Јанева, а ќе биде закажано и продолжението на комисијата која го разгледуваше законот за ЈО.

Инаку денеска во попладневните часови, државниот јавен обвинител Љубомир Јовески го испрати писмото до СЈО со кое ќе бара да ги преземе сите истраги, предмети и предистраги откако претходно Катица Јанева преку писмо испратено од притвор му даде полномошно за тоа.

Власта и опозицијата вечерва се очекува најмногу да дискутираат околу употребата на бомбите во натамошните истраги, префрлањето на обвинителите во јавното обвинителство, како и судбината на дел од предметите кои се отворени по рокот за отворање на истраги.

Најнови информации во живо донесуваме во вестите во 23.00 на албански јазик и 23.15 на македонски јазик.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com