Путин: Германците ни се закануваат со леопарди – ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

ВЛАДИМИР Путин рече дека на Русија „повторно“ и се закануваат германски тенкови, посочувајќи на оклопните транспортери „Леопард 2“ ветени на Киев од Западот, повлекувајќи уште една паралела меѓу војната против Хитлер и руската воена кампања во Украина.

„Неверојатно е, но германските тенкови „Леопард“, со насликани крстови, повторно ни се закануваат“, рече рускиот претседател во Волгоград (поранешен Сталинград), во југозападна Русија, по повод прославата на 80-годишнината од советската победа. над германската војска во Сталинград.

„И уште еднаш, наследниците на Хитлер сакаат да се борат со Русија на украинска територија, користејќи ги „Бандерови““, додаде тој, мислејќи на поддржувачите на украинскиот радикален националист Стјепан Бандера (1909-1959).

Од почетокот на офанзивата што ја водеше во Украина на 24 февруари, Владимир Путин тврди дека политичките лидери на власт во Киев се „неонацисти“ кои вршат „геноцид“ врз русофонското население во Украина. По одобрението од Берлин, неколку западни земји неодамна ветија дека ќе испратат тешки тенкови Леопард 2 од германско производство во Киев.

„Оние кои ги вовлекуваат европските земји, вклучително и Германија, во нова војна против Русија и неодговорно ја претставуваат како извршена факт, а оние кои мислат дека ќе ја победат Русија на бојното поле, очигледно не разбираат дека модерното војување со Русија ќе биде сосема поинакво. “, предупреди тој. е Путин пред воени претставници и членови на патриотски и младински здруженија.

„Ние не ги испраќаме нашите тенкови на нивната граница, но имаме што да возвратиме“

Сталинград беше најжестоката битка во Втората светска војна во која советската Црвена армија, по цена од еден милион жртви, ги уништи германските сили во 1942 и 1943 година. Путин се повика на духот на бранителите на Сталинград за да објасни зошто Русија ќе победи во Украина, велејќи дека битката е симбол на „неуништливоста на нашиот народ“.

„Ние не ги испраќаме нашите тенкови на нивната граница, но имаме што да возвратиме и тоа нема да биде ограничено на употреба на оклопни возила“, посочи тој.

Одбележувањето на битката за Сталинград доаѓа во време на жестоки борби меѓу руските сили и украинските војници во таа поранешна советска република, сцена на повеќе од една година руска офанзива започната, според Кремљ, за „демилитаризација“ и „деназификација“. „соседната земја.

Сметана за една од најкрвавите во историјата, со околу два милиони мртви од двете страни, битката кај Сталинград го смени текот на конфликтот во Втората светска војна. Таа победа се уште ја слави Русија, која важи за наследник на Советскиот Сојуз, кој ја спаси Европа од нацизмот.

Победата во оваа битка добива дополнително симболично значење како што се приближува првата годишнина од започнувањето на операцијата на Русија против Украина на 24 февруари 2022 година, каде Москва ги засилува своите акции по неодамнешното заземање на Соледар, град во источна Украина, прв успех за руските сили за многу месеци.и низа неуспеси.

Лавров го обвини Западот дека сака да го реши „руското прашање“ со поддршка на Украина
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го обвини Западот дека ја поддржува Украина за конечно да се реши „руското прашање“ и ја осуди посетата на шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на Киев. Фон дер Лајен пристигна во Киев во четвртокот на состаноци со цел да се нагласи поддршката за Украина како што се приближува првата годишнина од руската инвазија.

„Г-ѓа фон дер Лајен рече дека исходот од војната мора да биде пораз на Русија и таков пораз што руската економија нема да може да се опорави за неколку децении“, рече Лавров во интервју за руската телевизија.

„Зарем тоа не е расизам, нацизам и обид за конечно решение на руското прашање“, праша шефот на руската дипломатија во изјавата која алудира на „конечното решение на еврејското прашање“, односно холокаустот во режија на нацистите. . Лавров повтори дека ги смета повторените изјави на Западот за поддршка на Украина „обид да се реши руското прашање еднаш засекогаш“.

Зборуваше за годишнината од инвазијата

Лавров, исто така, истакна дека Москва планира да ги засени проукраинските настани што ги подготвува Западот по повод одбележувањето на годишнината од почетокот на испраќањето руски сили во Украина на 24 февруари.

Изведените западни настани и митинзи во Њујорк и на други места „не се единствените што ќе го привлечат вниманието на светот“, рече Лавров.

Тој тогаш рече дека САД биле директно вклучени во експлозиите кои сериозно ги оштетиле нафтоводите Северен тек 1 и Северен тек 2. Претседателот Владимир Путин претходно првенствено ја обвини Велика Британија за оваа саботажа.

Лавров, исто така, во телевизиско интервју рече дека тврдењата за наводното одбивање на Русија да преговара со Украина се лаги и дека Западот се обидува да ги сврти Молдавија, Грузија и поранешните советски републики во Централна Азија против Москва.

„Нашата дипломатија има многу работа, постојано и навремено објаснувајќи што се случува. Изложуваме лаги, особено оние во кои се тврди дека не сакаме да преговараме“, рече Лавров.

Тој додаде дека сите сакаат војната во Украина да заврши, но дека квалитетот на исходот, а не временската рамка е она што е важно за рускиот народ.

Тој, исто така, повтори дека западната воена поддршка за Украина само го „ескалира“ конфликтот, предупредувајќи дека руската страна ќе одговори на можната испорака на ракети со долг дострел за Киев и ќе се обиде да ги турка украинските сили што подалеку од нивните граници со цел создаде еден вид тампон зона.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното