Поврзи се

4NEWS.mk

Разбудените вулкани во Италија се виновници за земјотресите во регионот

Published

on

Неодамнешните вулкански ерупции во Италија ослободија голема количина на енергија, предизвикувајќи изместените тектонски плочи да ја задржат својата рамнотежа поради енергетските бранови, поради што доаѓа до тресење и лулање на едната плоча, односно земјотрес – го објаснува потеклото на земјотресите во регионот, директорот на Геолошкиот завод на Србија, Драгоман Рабреновиќ.

-Текстот продолжува по рекламата-

Рабреновиќ потсетува дека земјотресите се процеси на површината на земјината кора, дека се краткотрајни и брзи и се случуваат кога се ослободува одредена количина на енергија што се акумулира во подлабоките слоеви на земјината кора.

Тој вели дека рече изместените тектонски плочи можат да укажат на можни процеси, додавајќи дека областа во близина на Драч припаѓа на јужната јадранска плоча, која е тектонски формирана во најмладиот дел од геолошката историја.

Таа денеска е многу сеизмички активна – забележува соговорникот за Н1.

Укажувајќи на картата за историјата на земјотресите во регионот, директорот на Геолошкиот завод посочува дека најсилните земјотреси со јачина од 5 до 7 степени според Рихтер се случиле по истата линија.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

Со часови блокирани на граници – „Транзитот преку Унгарија важи само за државјаните на ЕУ“

4NEWS.mk

Ибрахимовиќ се повреди на тренингот на Милан и може да го пропушти остатокот од сезоната

Македонија

„Бетонските бариери како воена тампон зона“ – Исмаили: Има други начини како да се реши проблемот

4NEWS.mk

Чулев: МВР ќе ја испита автентичноста на видеото „Оро“ во Чаир

Македонија

Ќучук: Од самиот почеток ја признаваме Македонија, и сме за ЕУ и НАТО – тоа го должиме на нашите поколенија

4NEWS.mk

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

Македонија

„Македонија ги има преземено вистинските чекори во справување со коронавирусот, исто како и европските држави“, вели Ќучук

Македонија

„Од техничка влада не може да се очекуваат реформи, со нефункционален парламент може да се променат важни демократски принципи“, смета Ќучук

Македонија

„Парите да одат директно кај бизнисите и граѓаните во справување со коронавирусот“, бара европатеникот Ќучук

4NEWS.mk

Полска: Се истражува лек за Ковид-19 заснован на имуноглобин

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

4NEWS.mk

56-годишен скопјанец ограбен од љубовницата која ја запознал на интернет

Македонија

Американскиот бренд GUESS со моно бренд продавница во Македонија

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

4NEWS.mk

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник – 4 починати, 19 новозаболени и 16 оздравени

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

4NEWS.mk

СДСМ: 100.000 граѓани добиваат платежни картички од 9.000 денари за купување на домашни производи

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

Македонија

Фешн Груп донираше на Институт за јавно здравје апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама