Поврзи се

4NEWS.mk

Разбудените вулкани во Италија се виновници за земјотресите во регионот

Published

on

Неодамнешните вулкански ерупции во Италија ослободија голема количина на енергија, предизвикувајќи изместените тектонски плочи да ја задржат својата рамнотежа поради енергетските бранови, поради што доаѓа до тресење и лулање на едната плоча, односно земјотрес – го објаснува потеклото на земјотресите во регионот, директорот на Геолошкиот завод на Србија, Драгоман Рабреновиќ.

-Текстот продолжува по рекламата-

Рабреновиќ потсетува дека земјотресите се процеси на површината на земјината кора, дека се краткотрајни и брзи и се случуваат кога се ослободува одредена количина на енергија што се акумулира во подлабоките слоеви на земјината кора.

Тој вели дека рече изместените тектонски плочи можат да укажат на можни процеси, додавајќи дека областа во близина на Драч припаѓа на јужната јадранска плоча, која е тектонски формирана во најмладиот дел од геолошката историја.

Таа денеска е многу сеизмички активна – забележува соговорникот за Н1.

Укажувајќи на картата за историјата на земјотресите во регионот, директорот на Геолошкиот завод посочува дека најсилните земјотреси со јачина од 5 до 7 степени според Рихтер се случиле по истата линија.

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

4NEWS.mk

Скопјанец прободен со нож и оставен на улица

4NEWS.mk

Застрелан познат црногорски бизнисмен во Белград: Тргувал со оружје и имал силни политички врски

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com