РЕЏЕПИ ЈА ВНЕСУВА АЛТЕРНАТИВА ВО ВЛАДА Нема да ја уриваме власта доколку постигнеме договор

Начелно верувам дека органите на партијата ќе одлучат Алтернатива да биде дел од Владата, изјави за „Слободен печат“ Скендер Реџепи, пратеник и член на претседателството на Алтернатива. Во исчекување на средбата помеѓу лидеот на Алтернатива Африм Гаши и премиерот Зоран Заев за можен влез на Алтернатива во Владата, Реџепи вели дека очекувањата во партијата се дека предност ќе дадат на евроинтеграциските процеси на земјава и на програмските ветувања до граѓаните.

– Начелно верувам дека Алтернатива ќе биде дел од Владата. Разликите во партијата се истопија и очекувам органите на партијата да донесат одлука за влез во Владата, но сепак ќе почекаме до конечната одлука. Интеграцијата на земјава во ЕУ е приоритет пред уривањето на Владата. Верувам дека предност ќе дадеме на евроинтеграциските процеси, како и на остварувањето на програмата на Алтернатива која им ја вети на граѓаните и на нашите избирачи – изјави Реџепи.

Поврзани вести

Алтернатива добива повеќе позиции од Горан Милевски, Павле Трајанов, Енес Ибрахим, Љубчо и Маја Морачанин заедно

Вчера Алтернатива одлучи да влезе во Влада, а 4NEWS.mk дојде и до договорот што тие ќе добијат во Владата на „Заев 2“. Ова се неофицијалните информации до кои дојдовме:

Алтернатива влегува во Влада со Министерство за здравство и еден вицепремиер?!

Според информации на 4NEWS.mk Алтернатива влегува во Влада со едно министерство и еден вицепремиер. Според наши извори, тоа е Министерството за здравство, но во моментов е нејасно кој е...

Митева: Алтернатива има две опции, да го послуша гласот на народот кои се спротивставија на политиките на СДСМ и ДУИ, или да тргне по...

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ Марија Митева на денешната прес конференциоја одговарајќи на новинарско прашање кој е ставот на ВМРО-ДПМНЕ за можноста Алтернатива да биде дел од владата на СДСМ и ДУИ, нагласи дека...

Кастриот Реџепи се потпишал дури на 4 списоци за рушење на Владата, Николовски ги објави во емисија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски ни е гостин во „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва. Дебатираме на актуелната политичка ситуација, пропаднатото гласање за недоверба на владата и премислувањето на пратеникот на БЕСА Кастриот...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...