Родители на мали деца, мора да спиете – последиците се големи

Недостатокот на сон кај родителите на мали деца често остава последици по нивното здравје, а телото реагира на многу начини, од кои повеќето воопшто не се видливи.

Еден пример е високиот крвен притисок, а другиот, доста чест, е реакцијата на организмот на глад, па уморните родители најчесто избираат нездрава храна.

Она што се случува е дека телото мисли дека сака храна која ќе понуди што е можно повеќе енергија, па затоа е природно да копнее по храна полна со масти и шеќер. Тоа значи дека постои врска помеѓу недостаток на сон, побавен метаболизам и дебелина.

Дополнителни физиолошки ефекти од недоволно спиење

Други физиолошки симптоми вклучуваат заматен вид, вртоглавица и зголемена болка. Исто така е три пати поголема веројатноста да се настине бидејќи недостатокот на сон го потиснува имунолошкиот систем.

Студијата од 2011 година објавена во медицинското списание Behavioral Sleep Medicine дури откри дека недостатокот на сон може да доведе до она што некои го нарекуваат „ефект на зомби“ кај родителите, а тоа е намалена способност да се покаже радост во изразите на лицето.

Слична студија објавена во 2013 година во списанието Sleep покажа дека недостатокот на сон може да ги направи другите да изгледаат потажно или помрзливи, со отечени црвени очи, отечени очни капаци, потемни очни капаци, бледа кожа и повеќе брчки.

Когнитивни ефекти од недоволно спиење

Кога Конор Вајлд, соработник на Институтот за мозок на Западниот универзитет во Лондон, открил дека тој и неговата сопруга очекуваат близнаци, почнал да размислува за тоа што ќе го промени раѓањето на нивните бебиња во сите аспекти од нивниот живот, вклучувајќи го и нивниот сон.

Оваа лична анализа го поттикна неговото неодамнешно истражување, кое вклучуваше контролирано истражување на повеќе од 10.000 испитаници, кои дадоа информации за квалитетот и времетраењето на спиењето пред да завршат низа когнитивни тестови.

Вајлд и неговиот тим откриле дека премалиот сон е редовно поврзан со пад на менталната острина. Дури и еден лош сон може да предизвика нарушувања, вклучително и опаѓање на способноста за заклучување и решавање проблеми, но и во вербалните способности, како што е разбирање некого во разговор или разбирање напишани написи. Интересно е да се додаде дека Вајлд и неговиот тим откриле дека краткотрајната меморија не се нарушува со премалку сон.

Поврзани вести

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...