РУСКА УБАВИЦА СО НАЈДОЛГИ НОЗЕ! Нема да верувате што се може да направи! (ВИДЕО)

Ана тврди дека истегнувањето е од клучно значење бидејќи за тоа нема граници. Погоден за сите лица. Не ги оптоварува вашите зглобови, ја подобрува циркулацијата на крвта, спречува повреди и носи емоционална благосостојба

Бидејќи здравиот начин на живот денес станува норма, спортувањето не мора да биде досадно или неинтересно. Доказ за тоа е Ана Давидова, шампионката на Сибир во ритмичка гимнастика и основач на студиото за истегнување во Иркутск.

Таа нуди четири типа на тренинзи во своето студио, а отвори и простор за масажа и релаксација.

Ана тврди дека истегнувањето е од клучно значење бидејќи за тоа нема граници. Речиси на сите им одговара. Не ги оптоварува зглобовите, ја подобрува циркулацијата на крвта, спречува повреди и носи емоционална благосостојба.

Таа тврди дека вежбите за истегнување и тренинзите помагаат и кај менталните блокади. Не се работи само за физичката благосостојба што може да ја добиете од вежбањето на вежбите што ги учи Ана, туку со помош на длабоки истегнувања можете да ја подобрите и вашата ментална состојба.

  • Со душата комуницираме преку телото. Вежбањето на мускулите и лигаментите го ублажува емоционалниот стрес. Понекогаш, кога нешто ме нервира, го исклучувам телефонот, вклучувам тивка музика, се протегам, се опуштам, додека не ми стане полесно. После тоа веќе можам да донесам некоја адекватна одлука – објаснува Ана.

Таа посочува дека е исклучително важно тренерот на овој вид спорт да знае правилно да комуницира, да ја знае техниката на изведување вежби. А клучот, вели таа, е да се работи емотивно и ментално со студентите.

Тренерите мора да бидат супер-професионалци, кои мора да разберат сè кога станува збор за истегнување. И важно е дека се спортисти, според неа.

За истегнување не е потребно ништо посебно, се користат килими и перници. Присутните мора да бидат активни и енергични.

Исполнет, здрав начин на живот е ангажирање во активност која не само што ви помага да го затегнете вашето тело, туку помага и да ги доведете во ред вашите мисли. Дека спортот може да биде кул, едноставен и дел од бурниот живот е доказ за оваа убавина, пренесува IrkutskMedia.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...