Србите јужно и северно од Ибар се збогуваат со убиените сонародници во Бањска

Србите од Косовското Померанско Војводство денеска во голем број запалија свеќи и им оддадоа почит на трагично загинатите сонародници.

Голем број Срби јужно од Ибар, од Партеш, Ранилуг, Ропотово, Шилово, стојат во редици за да ја изразат својата тага поради смртта на тројца мажи од северот на Косово.

Србите северно и јужно од Ибар три дена се збогуваат со Стефан Недељковиќ од Звечан, Бојан Мијаиловиќ и Игор Миленковиќ од Лепосавиќ, кои во неделата беа убиени во судир со косовската полиција во Бањска.

Во српските заедници во Косово вчера е прогласена тридневна жалост, додека во остатокот од Србија денеска е Ден на жалост поради настаните на северот на Косово и Метохија.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното