Средство кое сами ќе го направите – поедноставно не може, а ќе ги отстрани и најтврдокорните дамки

Ако сакате брзо, безбедно и лесно да ги отстраните сите траги од храна и пијалоци од вашиот автомобил, ви носиме рецепт за моќно средство за чистење кое ги отстранува и најтврдокорните дамки.

Ви претставуваме алатка која лесно можете да ја направите дома, а која ќе направи чуда за вашиот мебел.

Состојки:

 • 1 чаша детергент за миење садови
 • 1 чаша алкохолен оцет
 • 1 чаша газирана вода
 • шише со прскалка
 • четка и крпа

Постапка:

 1. Темелно вакуумирајте го мебелот или седиштето за автомобил.
 2. Истурете ги сите состојки во шишето и протресете го шишето нежно со кружни движења.
 3. Испрскајте ја течноста врз дамките и оставете да отстои околу 5 до 10 минути.
 4. Темелно истријте ги дамките со мека четка.
 5. Натопете крпа во чиста вода, добро исцедете ја и цврсто избришете ги дамките со неа и повторете ја постапката.
 6. Оставете ја ткаенината да се исуши, и ако многу ја навлажнивте со сува крпа, притиснете ја влажната површина на седиштето така што ќе ја апсорбира вишокот на влага.