Страшно откритие: Во подрум пронајдени три мртви бебиња, татко и постарата ќерка обвинети за инцест, помладата силувана – „И ја избричил главата…“

Страшен случај се случи на северот на Полска. Во подрумот од куќата биле пронајдени три мртви новороденчиња. Уапсени се таткото (54) и неговата ќерка (20) кои се осомничени дека имале инцестуозна врска.

Остатоците на две мртви бебиња беа откриени во пластични кеси во плитки гробници во петокот, додека трето новороденче во напредна фаза на распаѓање беше пронајдено во саботата.

Пјотр Гиерашик (54) е обвинет за три убиства и инцест со неговата 20-годишна ќерка, како и за инцестуозни односи со друга ќерка. Постарата ќерка Паулина Гиерашик беше обвинета за две убиства и инцест.

Обвинителството смета дека Пјотр Гиерашик двете убиени деца ги добил со 20-годишна жена за која велат дека била во консензуална врска со таткото. Третото дете било од врската што ја имал со друга ќерка откако ја силувал. Обвинителите соопштија дека 54-годишниот е осомничен и за убиство на третото бебе.

Овие грозоморни откритија се направени откако полицијата добила дојава од социјалната служба. Пјотр се преселил во селото пред околу 15 години, а по смртта на сопругата останал сам со децата. Ги имаше 10-12, а најстарите веќе се отселиле од родителската куќа, изјави локален жител.

„Пјотр остави добар впечаток. Дворот беше запуштен, но постави нови прозорци на куќата. Не пиеше, ги носеше децата на прошетка или во шума да берат печурки. Тие беа обично семејство. Кој би помислил дека такви гадости ќе се случат во нивниот дом“, рекол локалниот, пренесува Daily Mail.

Колегите во слаткарницата во која работела Паулина во соседното село Стара Кишева се посомневале дека е бремена откако почнала да носи широка облека. Потоа земала три недели одмор, но се вратила по само една недела.

Вработена во продавница рече: “Сите претпоставувавме дека е бремена, мислам дека носеше градник. Кога се врати од одмор порано, промената беше видлива. Беше многу послаба, послаба и секогаш уморна. Кога ја прашавме за бебе, таа глумеше изненадување и негираше дека се породила“.

Друг локален жител рече дека Пјотр и Паулина живееле како пар: „Оделе рака под рака, таа го викала со неговото име. Пред неколку месеци и ја избричил главата за да не ја гледаат другите мажи. Таа погледна на него како Бог“.

Една од колегите на Полин, наводно, ги предупредила социјалните служби откако видела вознемирувачка СМС порака што 20-годишната девојка му ја испратила на нејзиниот татко.

Се чекаат обдукција за да се утврди како починале бебињата. Во меѓувреме, полицијата продолжува да го пребарува имотот за да види дали има уште тела скриени во куќата.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното