Поврзи се

Македонија

Толку од објектот кај „Мавровка“, сопственикот на локалот ја нарече политичка одлуката, најави жалба и до Стразбур

Published

on

Повеќе недели беше една од најдискутираните теми во главниот град, но денес му дојде крајот на објектот кај Мавровка.

-Текстот продолжува по рекламата-

Утрото, багерите почнаа со уривање на кафулето спроти споменикот на „Хасан Приштина“.

Од премногу железо и бетон, уривањето воопшто не одеше лесно за работниците од претпријатието “Македонски  патишта“.

Loading...

Потребни им беа 6 часа за да урнат само еден дел од објектот.

Работниците се консултираа меѓусебно како да си ја олеснат работата.

Сопственикот на објектот, Мевљудин Алити, вели дека неговиот идентитет бил познат за органите кои го барале, а додава дека објектот е легален и дека ја поседува целата потребна документација. Тој дури провокативно рече дека тој што го сака објектот, нека се јави и ќе му го даде. Сето ова го нарекува политичка одлука.

„Ни се случи Космос, ќе ни се случи уште многу пати се додека одлуките се базираат на полиитката.“. вели Алити.

„Јас објектот го имам како деловен објект, што има Владата јас не знам, ова е нешто невидено. Ќе ви покажам имотен лист, проект, се по ред, нека знае државата дека имам документи. Јас 25 дена во центар на градот да работам и ниеден од инспекторите да не дојде овде, значи, имам дозвола. Одам според член 76 од законот за изградба, реновирање на објектот бидејќи истиот целосно изгоре.“, рече Алити.

Дека објектот е со дозвола тврдат и неговите двајца адвокати, а најавија дека ќе се жалат до Стразбур.

Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу иако имаше настан денеска, заедно со градоначалникот на Скопје,  Петре Шилегов, не се појави да даде дополнително објаснување, а Шилегов уште еднаш порача дека објектот е изграден без дозвола.

Во меѓувреме, со цел да се обезбеди присуство на осомничениот Мевљудин Аити во целиот овој процес, надежниот обвинител до судија на претходна постапка од Кривичниот суд – Скопје, доставил предлог за одредување мерка на претпазливост, забрана за напуштање на местото на живеење, обврска да се пријавува одвреме – навреме во Кривичниот суд – Скопје и одземање на пасошот.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Идентификувана жената која испрати писмо со отров доТрамп

Македонија

Филипче: Најостро го осудувам нападот на колегата лекар – институциите целосно да го истражат случајот

4NEWS.mk

Има ли ефект засилената контрола на сообраќајната полиција на мотоциклистите во Скопје?

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

4NEWS.mk

Во Струмица полицијата делеше едукативни материјали по повод Европската недела на мобилност

Македонија

Нападнат лекар од токсикологија, завршил на Ургентен

4NEWS.mk

Нов протест на мајките на породилно

Македонија

Селмани за најавените субвенции на вработувања по етнички клуч: „ДУИ, па дури и СДСМ, ветуваат сѐ за да привлечат што повеќе гласачи“

4NEWS.mk

Мане со два гола го реши дербито на „Стемфорд бриџ“

Македонија

Реката во Кичево ветување само на хартија – Дехари: Следната година ќе конкурираме за овој проект

Македонија

Црногорската амбасадорка го прекршила протоколот за облекување на состанокот со вицепремиерот Груби

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ФОТО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

4NEWS.mk

Ѓоргиев за Сител: Архивите откриваат дека Гоце бил и Бугарин и Македонец

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

МВР: Отказ за советникот на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com