Поврзи се

Македонија

Утре истекува рокот – Ќе биде ли дозволена настава со физичко присуство каде што има заразени?

Published

on

Утре истекува рокот за пријавување на училиштата за одржување настава со физичко присуство. Сите училишта кои сметаат дека ги исполнуваат условите имаат право да аплицираат за дозвола во Министерството за образование и наука најдоцна. Од МОН не ни одговорија колку барања добиле, само рекоа дека податоците се обработуваат. Вакво барање поднел и директорот на ОУ „Бајрам Шабани“ во Куманово, Мустафа Ебиби. Тој вели дека во ова училиште учениците можат да се вратат во нивните клупи, но дека проблем преставуваат децата од шесто одделение, паралелки каде има повеќе од 20 ученици.  

-Текстот продолжува по рекламата-

„Доставивме барање до МОН за да ни издаде дозвола за настава со физичко присуство. Најголем проблем се децата од шесто одделение, паралелки кои бројат од 22 до 26 ученици. Дадовме предлози во две варијанти –  да се поделат во групи или да се формира уште една паралелка, со цел да не останат само овие паралелки со онлајн настава“, посочи Мустафа Ебиби.

Иако поднеле барање за дозвола за физичко присуство, сепак училиштата се подготвуваат и за онлајн настава.

Loading...

Пред три дена министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека во скопските училишта учениците нема да се вратат во училниците, освен децата до трето одделение. ТВ21 го праша – дали од ова се исклучени училиштата во Куманово, Прилеп, Тетово и Гостивар, каде има поголем број заразени со Ковид-19, меѓутоа не добивме конкретен одговор. Во одговорот што ни го испратија пишува:

„Донесениот став од Комисијата за заразни болести се однесува на сите општини, односно училишта. Препораката која ја даде Комисијата е во контекст на максимална претпазливост и превенција од понатамошно ширење на епидемијата од Ковид-19“, велат од МЗ.

Иако неколку училишта во Куманово, Прилеп и други општини ги исполнуваат условите и протоколите за одржување настава со физичко присуство, сепак останува неизвесно дали имаат право да организираат класична настава, поради епидемиолошката состојба во општините во кои има најголем број заразени со коронавирус.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

4NEWS.mk

Тема на ден со доктор Каменов: Имунитет или рестрикции – како да се заштитиме од корона?

Македонија

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

4NEWS.mk

Утре пресуда за Миле Јанакиевски за случајот „насилство во Центар“

Македонија

Бошњаците го слават 28-ми септември – нераскинлив дел од мултиетничка Македонија

4NEWS.mk

Ќе има ли К-15 оваа година – кој се ќе може да не исплати?

Македонија

Се дискутира за отворање на границите – Хасани: Наскоро на кафе во Приштина без ПЦР тест

4NEWS.mk

Како ќе се обезбедат стотици милиони евра за 4-от пакет антикризни мерки?

Македонија

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

4NEWS.mk

Гордана Јанкуловска спроведена во Идризово, на издржување казна затвор од 4 години

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com