Поврзи се

4NEWS.mk

Вака гинат херои: На тајландски пилот му откажа моторот, еве што направи за да не падне авионот во градот

Published

on

Ова е драматичниот момент кога пилот херој го пренасочува својот авион далеку од куќите за да спаси животи на десетици луѓе пред и самиот да загине.

-Текстот продолжува по рекламата-

Водачот на ескадрилата Наруепол Луеадкусол во Чијанг Мај на северот од Тајланд обучувал нов пилот во воениот авион Аеро L-39 Албатрос.

Но на половина пат, моторот му откажал. Наруепол се обидел повторно да го покрене авионот, но кога не успеал, упатил повик за помош и се подготвувал за следување.

Пилотот на леталото на Тајландското воздухопловство авионот со последните сили го изнел авионот надвор од блискиот град и прометниот автопат, во густата шума.

Трагично, загина откако му откажа катапултот. Другиот пилот преживеа.

Снимката од автомобил во движење покажува како авионот околу 4 часот се забил во дрвјаа во округот Сарапи.

Преживеаниот Танават Кункундот рече дека неговиот наставник се обидел што е можно повеќе авионот да го оддалечи до градот.

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com