ВИДЕО: Први ја пријавиле несреќата – „На коловозот имаше запалени парчиња гума“

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавиле автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата.

Илија Николов работи на локација на 50 метри од местото на несреќата. Заедно со колегите работеле на свлечиште во близина на патот и тој е меѓу првите кои посведочиле на несреќата. Како што раскажува тие спиеле во приколка во близина на местото, кога слушнале силен звук како да пукнала гума, а потоа виделе оган.

„Слушнав звук, но не можев да разберам што е тоа. Со колегата се спуштивме долу до Кулата и видовме дека нешто гори во мантинелата“ – вели Николов.

Според него, веќе имало луѓе кои излегле од автобусот и биле на левата лента на патот.

Тој вели дека тие излегле од автобусот во првите секунди од почетокот на пожарот.

Веднаш штом дознале дека има автобуска несреќа, неговиот колега сигнализирал на 112. Земал рефлектор и почнал да сигнализира и да ги пренасочува автомобилите што поминувале. 

„Зборуваа некој непознат јазик, не разбрав од каде се. Многу возачи застанаа и исто така притрчаа да помогнат на преживеаните. По 17-18 минути дојде полиција, по што ние се тргнавме настрана. Додека слегуваме надолу видовме како горат парчиња гума“ – вели работникот.

Тој вели дека мирисало на изгорено, но не почувствувал мирис на гориво.

За тоа дали заштитната ограда ја спречувала задната врата да се отвори, работникот не може да се присети затоа што се се случило многу брзо и било многу темно.

Другиот сведок, кој исто така бил на местото на несреќата, не сакал јавно да сведочи пред камерата на БТВ, бидејќи бил премногу вознемирен од тоа што го видел.

Работниците веќе разговарале со компетентните органи за тоа што се случило ноќта за време на несреќата во која животот го загубија 45 македонски државјани, а преживеаа седуммина.

Поврзани вести

ПОРАДИ ОВА, ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ ГО ГУБАТ ТЛОТО ПОД НОЗЕТЕ: Стрелецот не поднесува осаменост, Овенот кога го игнорираат…

Животот понекогаш не доведува во тешки ситуации со кои не можеме да се справиме на вистински начин. Некои бараат помош од пријател, а некои сакаат да поминат низ бура која ја преплавила...

2022 Е ГОДИНА НА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Магичната серија 2-2-2 им носи успех и луда среќа на овие знаци!

2022 година ќе биде година на големи промени. Специфичен е од повеќе причини, особено поради тоа што го красат три пара. Оваа серија има посебно значење и моќ, велат нумеролозите.

ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Среде Пекинг се пејат песни од Тоше Проески

На социјалната мрежа се појави видео на кое се гледа како уличен музичар од Кина го пее познатиот хит на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. „Još uvijek sanjam da...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...