Поврзи се

Македонија

Вицепремиер против корупцијата – Аналитичари: Граѓаните ја изгубија довербата во правосудството

Published

on

Владата за прв пат избра вицепремиер кој ќе се бори против корупцијата. Експертите велат дека тешко ќе биде да се искорени корупцијата. Ова е ставот на аналитичарите кои беа гости во емисијата ЕУ Клик во ТВ21.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Не ме прави оптимист фактот што е избран вицепремиер за борба против корупцијата. Ние имаме Антикорупциска која со усвоениот закон минатата година има надлежност над 60% од податоците со кои може да се направи ветинг на сите функционери“, истакна Џељал Незири.

Арбен Раткоцери, вели дека е скептик дека ќе има промени.

Loading...

„Јас сум скептик, но ќе видиме дали ќе има движење во правец на правдата. Може да има медиумски спектакл како претходните години, но за правда, но правда како што треба, корупцијата и правдата се неселективни, не можеме да очекуваме многу“, Арбен Раткоцери.

Аналитичарот, Арменд Нухиу, вели дека граѓаните не веруваат во правосудството и правдата во земјата.

„Без да имаме очигледен прогрес, кога луѓето ќе почнат навистина да чувствуваат дека нешто се менува, бидејќи основата на една држава е довербата на граѓаните во правосудството, ние тоа го немаме“, посочи Арменд Нухиу.

Алберт Муслиу вели дека се најавени подетални истраги за да се истражи потеклото на богатството на функционерите.

„Доколку политичарите се обидуваат да им избегнат на овие теми, ќе имаат последици во следниот изборен циклус. Политичарите се многу практични, мислам дека оваа тема ќе биде актуелна и ќе видиме колку ќе биде ефективна и ефикасна. Доколку не е ефикасна ќе има негативни последици“, вели Алберт Муслиу.

Аналитичарите сметат дека земјата со добивање на датум за преговори со ЕУ, со голема сериозност работи во подобрувањето на состојбата во судството и борбата против корупцијата.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Настава од училница за социјално ранливите, за дневниот престој одлука во понеделник

4NEWS.mk

Османи: Добрососедството ми е приоритет, но меморандумот излегува од договореното

4NEWS.mk

Битиќи контра Груби – Не треба да се финансира вработување по етнички клуч во приватните фирми

Македонија

Вокациите различни од обврските – Кои се предлозите на ДУИ и СДСМ за заменици министри?!

4NEWS.mk

Прва МФЛ: „Лавовите“ го совладаа шампионот Вардар

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

Втора МФЛ: Победи на Тиквеш и Скопје

Македонија

Сите училишта немаат компјутер и интернет – МОН со насоки какви компјутери да се користат за онлајн настава

4NEWS.mk

Тема на денот со доктор Пановски: На што се должи поголемиот број заразени и починати од Ковид-19?

Македонија

Русино за затвора и за Гостивар, изјавата на Нуредини неприфатлива за демонстрантите

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com