Власта краде струја и „копа“ биткоини, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Власта краде струја и прави милиони, а народот плаќа милиони за да има власта што да краде, обвини ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до јавноста.

„По неколкуте купување на скапа струја, склучен е нов договор за набавка на струја за 10 дена во вредност од над 12 милиони евра. Доколку оваа сума се собере со претходните 11 милиони евра потрошени за струја, и 15 милиони кои ги плативме кон европската енергетска мрежа доаѓаме до сума од над 38 милиони евра, пари кои државата ги потроши за купување на скапа струја, а зимата календарски не е ниту почната“, се вели во соопштението.

Струја се купува затоа што нема домашно производство, а нема затоа што нема јаглен во РЕК, ниту вода во хидроакумулациите, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ обвинувајќи ја власта и за кражба на струја со цел копање на биткоини.

„Неспособноста за слабиот менаџмент со енергетските претпријатија ја плаќаат граѓаните од чии џебови се одвојуваат овие тешки милиони за да се купи струја, за подоцна и таа скапо платена струја некој од власта да ја краде за копање на биткоини. Со оваа власт системот не функционира. Не чека енергетска криза од невидени размери и оваа власт не знае како да се справи. Затоа потребни се промени, брзи избори, а потоа и нова влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ“, порачаа од партијата.

Поврзани вести

Спасовски: Кражба на струја може лесно да се открие ако се работи домаќински

Крадењето струја не е нешто што сега почнало да се случува и кражбата на струја постоело отсекогаш, нагласи министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во гостувањето во „Утрински брифинг“, додавајќи дека тоа...

Што (не) сакаше да „откопа“ полицијата во ГТЦ

Таков „скок“ во потрошувачката во ГТЦ не е забележан, ако се суди според изјавата на директорот Ѓоко Трајчевски, но тој, за БИРН, потврди дека фирмата на Габриел Бајрам не плаќа сметка за струја, од...

ЛДП најавува законски измени и поскапа струја за копачите на криптовалути

Луѓето кои сакаат да заработуваат со копање криптовалути, потребната струја да ја купуваат на слободен пазар, или пак таа да чини повеќе ако се користи за создавање виртуелни банкноти. Ова е еден...

Не е само ГТЦ, се копало биткоин и во Македонски железници-инфраструктура?!

Случајот со копањето на Биткоин не е само поврзан со Градскиот трговски центар. Машини има и во неколку други јавни институции, до кои е тешко да се дојде. Последен...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...