Поврзи се

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара лидерска – Димитров: Никој не смее да го спори идентитетот

Published

on

Македонскиот јазик е влезен во нашата лична карта, но и во документите и комуникацијата што Европската унија ја има со нас и со земјите членки, вели вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров. Оттука, нагласи тој, правото на самоопределување во 21 век не може да доаѓа од земја членка на Европската унија. Потсети дека одлуката Македонија да ги почне пристапните преговори во март годинава беше безусловна и оттука логично е да биде одржана Меѓувладината конференција.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Ќе биде исклучително тешко а можеби и поразително за целиот регион и политиката на Европската унија кон Западниот Балкан, ако идентитетските прашања станат пречка. Апсолутно во овој момент не може да се исклучи дека нема да има Меѓувладина конференција кон крајот на оваа година меѓутоа ако причината за тоа е македонскиот јазик јас сум апсолутно океј со тоа“, истакна Никола Димитров.

Димитров истакна дека во комуникацијата со другите земји членки добиваме целосно разбирање, а Германија како земја претседавач има јасна позиција дека приоритет е Македонија да ги почне преговорите. Тој рече и дека наредниот период ќе има засилени дипломатски напори за да се најде излез од оваа ситуација. Бугарскиот министер за одбрана пак Красимир Каракачанов во интервју за бугарски медиум истакна дека Германија врши притисок врз Бугарија да не го попречуваат стартот на преговорите.

„Притискаат некои држави кои што не можат да влезат во суштината на спорот. Тоа се луѓе од различни националности, гледам дека сега во време на германското претседателство има голем интерес за една од двете балкански држави да биде впишана како успех на германското претседателство“, посочи Красимир Каракачанов.

За отворените прашања со Бугарија, опозицискиот лидер Христијан Мицкоски не очекува дека ќе бидеме блокирани за почеток на преговорите, но за ова побара лидерска средба.

„Како ВМРО-ДПМНЕ ги повикуваме сите релевантни политички лидери да седнеме на една лидерска средба и да поразговараме за сите актуелни а крупни политички прашања кои што треба да ја детерминираат иднината на македонските граѓани и на Македонија како држава“, вели Христијан Мицкоски.

Вчера заврши дводневната средба на Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања на која не беше постигнат некаков напредок. Прашањето за Гоце Делчев и натаму остана отворено, а единство мал напредок има во забелешките за учебниците. Но, вицепремиерот Димитров не смета дека состанокот беше неуспешен туку дека комисијата работи продуктивни, бидејќи како што истакна вакви спорови според искуствата на други земји траат со децении.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com