Свет
25,500,994
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
12,500
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
2,715
Вкупно починати
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
73,777
Вкупно оздравени
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16

Зошто треба да јадете лук на празен стомак – жена ги открила придобивките од тоа

Еден од најмоќните борци за вашето здравје секако е лукот, а неговото консумирање на празен желудник му прави чуда на организмот, кои не можете ни да ги замислите.

Лукот е моќен антибиотик и антиоксиданс, па така ви го штити желудникот од инфекции и болести.

loading...

Една жена која имала проблем со висок крвен притисок, јадела лук секој ден пред појадок, бидејќи на тој начин немало што да се измеша во желудникот, па така се асимилирале само хранливите материи од лукот. Ова било најлесен и најсигурен начин да го држи крвнит притисок под контрола.

Најдобро од сè е тоа што можете да го консумирате еднаш дневно, а нема никакви нус појави, како што е случај кај многу лекови.

Било какви воспаленија, можат да се спречат и излечат со лук. Оние кои страдаат од артритис може да имаат неизмерна корист од консумирање лук, на празен желудник. Не само што ќе ви помогне во борбата против симптомите на артритисот, туку и против болките кои тој ги предизикува.

Ова чудесно растение, ќе ве штити од габични инфекции, брадавици, бактерии и сите други бактериски инфекции. Во случај да сте жртва на некои од овие инфекции, земајте лук еднаш дневно и ќе се чувствувате многу подобро во рок од неколку денови. Слабиот имунитет денес е вообичаена појава.

Поради падот на имунолошкиот систем, често доаѓа до настинки, грип, алергии на носот и сериозни болести. Кога вашиот имунолошки систем е силен, тој е во состојба да ве штити.

Лукот ви дава сила. Едно чешне лук има 12мг калиум, 5мг калциум и 100 сулфурни соединенија. Многу е корисен за белите дробови. Ќе ви помогне во превенција и лечење на респираторните органи. Може дури да го спречи воспалението на белите дробови, бронхитисот, гушењето, кашлањето и уште многу други.

НАШ ПРЕДЛОГ

Бог се јави! – денес е Богојавление, Водици

Во библиска Палестина, на денот 19 јануари, на денот Богојавление (кога Бог се јави), Божјиот Син влегол во Јордановите води.

Сончево, но студено време- метеорлозите со прогноза какво време не очекува до крајот на неделата

Сончево и студено време ќе преовладува денеска во земјава. Во северните делови ќе има мала со умерена облачност. Ќе дува слаб до...

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6.4 степени по Рихтер ги погоди Аргентина и Чиле- неколку градови останаа без струја

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ноќеска ја потресе северозападна Аргентина, на границата со Чиле, пренесоа светските агенции, наведувајќи...
Skopje
few clouds
2 ° C
2 °
2 °
51 %
1.2kmh
20 %
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
6 °
Sat
9 °