Денес го празнуваме Св. Василиј Велики: Задолжително направете го ова!

Православна црква денес го слави празникот Свети Василиј Велики, но и мал Божиќ.

Во сите храмови се служи литургија на Свети Василиј Велики, која црквата ја празнува на првиот ден од православната Нова година.

Според Светото писмо, Исус Христос ги зел на себе гревовите на човечкиот род, а чинот на обрежување се смета за знак на очистување од прародителскиот грев.

Записот на владиката Николај Велимировиќ вели дека „Христос зеде човечко тело и ја поднесе болката за одреден грев“.

Според историската и традицијата на црквата, свети Василиј се упокоил во 379 година, на 50-годишна возраст. Живеел во времето на царот Константин, кој ја официјализирал слободата на исповедањето на христијанската вера.

Според канонот, богослужбата на Василиј, напишана од самиот светец, се служи 10 пати годишно – на 1 јануари, во пресрет на Божик и Водици, во сите недели на Великиот пост (освен Цветници), на Велики четврток и Велика Сабота.

Многу теолошки и апологетски дела на Свети Василиј се зачувани кога СПЦ го празнува 12 февруари (30 јануари според јулијанскиот календар) – празникот на Светите тројца Архиереи.

Многу обичаи и ритуали се поврзани со Малиот Божиќ, кој се смета за крај на божиќните празници.

Се верува дека на овој ден не треба да се карате, бидејќи во спротивно луѓето ќе бидат принудени да имаат лоша среќа во текот на целата година, додека во некои делови се верува дека треба особено да внимавате да не бидете измамени.

Во некои делови се верува дека ќе биде година на раѓање ако на овој ден паѓа снег или е облачно.

Во некои делови на Херцеговина е зачуван обичајот на палење на останките од Бадник, а во многу делови на Србија се меси обредно лепче или босилек.

Во литургискиот календар на СПЦ овие празници се обележани со црвена боја како заповед од големо значење за Православната христијанска црква.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...