Две деца изгореа во пожар во стан, родителите на распит за убиство со умисла во Варна

Две деца-4-годишно девојче и 1-годишно момче-загинаа во пожар и експлозија во Варна. Трагедијата дојде откако се запали стан на приземјето на комплексот Владислав Варненчик. Следела експлозија, најверојатно од плинска боца. Повреден е и сосед од станот над опожарениот стан.

Главната верзија што обвинителството ја истражува е двојно убиство, покриено со оган, дознава НОВА од своите извори. Според неофицијални информации, смртта на децата се случила пред пожарот, дознава НОВА.

Мајката и таткото на децата успеале да побегнат. Тие се хоспитализирани, дознава НОВА. 77-годишна жена е на кислородна поддршка. Подоцна доживеала срцев удар. Која е причината за она што се случи, се уште не е јасно. Соседите веруваат дека најверојатната причина е експлозија на плинска боца.