Свет
25,463,961
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 10:11 10:11
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 10:11 10:11
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 10:11 10:11
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 10:11 10:11

ЕК го претстави акцискиот план за европска демократија

Европската комисија оваа недела го претстави својот акциски план за европска демократија. Ова е една од главните иницијативи на програмата за работа на Комисијата за 2020 година, објавена во политичките упатства на претседателката Урсула фон дер Лајен.

Акцискиот план за европска демократија, заедно со новиот европски механизам за владеење на правото, новата стратегија за зајакнување на имплементацијата на Повелбата за основните права, Акцискиот план за медиуми и аудиовизуелниот сектор, како и пакетот мерки преземени за заштита на еднаквоста низ цела ЕУ, ќе биде клучен двигател за да се даде нов поттик на европската демократија со цел да се одговори на предизвиците на дигиталното време.

loading...

НАШ ПРЕДЛОГ

Skopje
broken clouds
-3 ° C
-3 °
-3 °
54 %
1kmh
75 %
Mon
-0 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
7 °