Екстремно десничарски слободар е избран за претседател на Аргентина, нејасен е патот напред, пишуваат светските медиуми

Екстремно десничарскиот слободар Хавиер Мили е избран за претседател на Аргентина откако неговиот ривал Серхио Маса го призна поразот, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Изборот на кандидатот кој вети дека ќе ја „елиминира“ инфлацијата и ќе употреби моторна пила на државата (за намалување на финансирањето на администрацијата – уред.) ја насочува втората по големина економија во Јужна Америка кон непредвидлива и потенцијално турбулентна иднина, според изданието. Откако беа преброени повеќе од 99% од гласовите, ТВ актерот имитатор на Мик Џегер, кој често го споредуваат со Доналд Трамп како политичар, доби 55,69% од гласовите наспроти 44,3% за министерот за финансии од левиот центар Серџо Маса.

Мили вети „драстични промени“ за да се справи со „трагичната реалност“ на Аргентина на зголемената инфлација и неконтролираната сиромаштија. Тој испрати и порака до меѓународната заедница: „Аргентина ќе се врати на своето место во светот кое воопшто не требаше да го загуби“.

Во својата предизборна кампања, Милај, кој ќе ја преземе функцијата на 10 декември, вети дека ќе ја укине централната банка и ќе ја доларизира економијата за да се надмине финансиската катастрофа што осиромаши 40 отсто од 45-те милиони граѓани на Аргентина и доведе до инфлација од над 140 отсто.

„Знам како да го отстранам ракот на инфлацијата“, објави Милеј на последната претседателска дебата минатата недела, на која повеќето експерти рекоа дека победи неговиот ривал.

Бенџамин Гедан, шеф на аргентинскиот проект на Центарот Вилсон, рече дека верува оти победата на Мајли се должи на очајот на гласачите. „Многу Аргентинци свесно гласаа против нивните економски интереси бидејќи сфаќаат дека статус кво е катастрофална“, рече експертот. Сепак, според него, изборот на таков радикален и неискусен политички аутсајдер ја одвел Аргентина на непозната територија.

Мили по изборот добил честитки од поранешните претседатели на САД и Бразил, Доналд Трамп и Жаир Болсонаро, забележува францускиот весник „Монд“.

„Многу сум горд на вас“, рече поранешниот американски претседател, додека неговиот бразилски колега рече „надежта повторно се зголемува во Латинска Америка“ по изборот на екстремно десничарскиот економист. На изборот за нов претседател на Аргентина прв реагираше актуелниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва, но не му честиташе јасно на својот колега. Во пораката објавена на социјалната мрежа Х, тој едноставно и посака на новата аргентинска влада „среќа и успех“, без директно да го спомене победникот на вчерашните избори.

„Аргентина е голема земја која ја заслужува нашата целосна почит. Бразил секогаш ќе биде подготвен да работи со нашите аргентински браќа“, додаде Лула да Силва.

Милај е самонаречен анархо-капиталист и постојано изјавил дека не склучува „зделки со комунисти“. Иако не му пречеше да биде споредуван со Доналд Трамп за време на неговата кампања, сè уште не е познато каков тон ќе усвои во неговите идни дипломатски односи со САД, забележува француското издание.

Француски Фигаро ја цитираше реакцијата на самиот Миле, кој на своите ентузијастички поддржувачи им порача дека „Денес е почеток на закрепнувањето на Аргентина“. „Денес го означува крајот на падот. Моделот на осиромашување на сеприсутната држава заврши.

Тој предупреди дека ќе биде многу строг кон оние кои „насилно се противат“ на неговите предложени реформи и дека нема да има „полумерки“.

Новиот претседател на Аргентина најави дека сака брзо да дејствува за да ја извлече земјата од криза. „Ако брзо не ги спроведеме структурните промени што и се потребни на Аргентина, ќе ја имаме најтешката криза во историјата. Ќе ги прифатиме идеите за слобода за повторно да станеме светска сила“, нагласи тој.

Мили предизвика контроверзии за време на нејзината кампања изразувајќи поддршка за идеи како што е легализирање на продажбата на човечки органи и укинување на сите закони за оружје. Тој, исто така, ја нарече Кина, најголемиот трговски партнер на Аргентина, „убиствена“, аргентинскиот папа Франциско „валкан левичар“, а климатските промени „социјалистичка измама“, забележува Фајненшл тајмс.

Тој подоцна повлече некои од тие изјави во обид да ги придобие центристичките гласачи во неделите по првиот круг од октомвриските избори, во кои тој беше втор.

Критичарите на Мили тврдеа дека тој и кандидатот за потпретседател Викторија Виљареал, долгогодишен бранител на диктатурата во Аргентина од 1976-1983 година, претставуваат закана за демократијата. Аналитичарите велат дека Мили, кој нема искуство во управувањето, исто така се соочува со прашања за неговата способност да ја исполни својата агенда.

Аргентинската аналитичарка Ана Ипарагвајер истакна дека Милај освоила повеќе гласови од кој било друг претседателски кандидат од 1983 година, иако на вториот круг избори. „Овој резултат му дава силен легитимитет на Мили, но тој има огромна институционална слабост“, рече таа. „Тој ќе мора да ги заснова своите реформи на јавна поддршка.

Коалицијата Ла Либертад Аванза на Мили, основана во 2021 година, ќе има само осум од 72 места во Сенатот на Аргентина и помалку од 40 од 257 места во Долниот дом на парламентот. Нема гувернери во ниту една од 23-те провинции, забележува Фајненшл тајмс.

Педесет и тригодишната Мили е поранешен корпоративен економист кој се искачи на националното внимание како телевизиски коментатор, пишува Вашингтон пост. Неговите агресивни говори, заситени со лични навреди, го направија телевизиски хит. Во 2021 година, тој беше избран во Конгресот, ветувајќи дека ќе се справи со политичката елита. Тој се најде на насловните страници со тоа што секој месец ја влечеше платата во Конгресот.

Политичарот, склон кон остри критики, апелираше до лутата младина, забележува американското издание. Толпи поддржувачи се собраа на собирите на неговата кампања во концертните сали. Многу од неговите поддржувачи се млади луѓе кои носат капи „Make Argentina Great Again“ и играчки со моторни пили, откако самиот Милај се појави пред медиумите со моторна пила, ветувајќи дека ќе го намали државното финансирање.

Неговите популарни видеа на Тик Ток, необичниот стил и „нефилтрирани“ коментари му донесоа популарност меѓу генерацијата Зет.

Исходот од изборите може да го промени економскиот и политичкиот систем на земјата. Победата на Милај може да доведе до елиминација на владините субвенции и придобивки на кои многу Аргентинци се навикнаа. По победата на изборите, тој ќе има задача да најде решение за проблемот со вртоглавото зголемување на инфлацијата и брзата депрецијација на пезосот.

Како лидер без искуство во управувањето и малку политички сојузници во парламентот, Мили е уште поголем аутсајдер од Трамп и Болсонаро, вели политикологот Пабло Тусон. Предлозите на новоизбраниот претседател за доларизација на економијата предизвикаа шокови уште пред изборите и се очекува да продолжат. Минатиот месец цената од 1 долар на неформалниот пазар во Аргентина, кој ги одредува потрошувачките цени, за прв пат надмина 1.000 аргентински пезоси. Пред првичните избори, 1 долар вредеше околу 600 пезоси, а пред пандемијата 80 пезоси.

Милај предлага доларизација како „вакцина“ против идните злоупотреби во економската политика на Аргентина. Земјата се бори повеќе од една деценија со економска стагнација, неконтролирана инфлација и слаб пезос.

Со речиси никакви девизни резерви во централната банка и стапка на сиромаштија од околу 40%, не е јасно како Мили ќе го спроведе планот за доларизација. Економистот Емилио Окампо, кој работи со Мајли, во август рече дека Аргентинците сега имаат повеќе од 200 милијарди долари заштеди и депозити во странство и на други места. „Кога овие пари ќе влезат во оптек, на пример за плаќање даноци, трезорот автоматски ќе има валута за да го продолжи процесот“, додаде тој.

Иако доларизацијата може да стави крај на неконтролираната инфлација, таа претставува долгорочни ризици за економијата, што ја прави поранлива на надворешни шокови, велат економистите. И за разлика од другите економски промени, земјата е исклучително тешко да го напушти. Исто така, нема да го реши проблемот со неодржливите фискални дефицити и евентуално неплаќање.

Победата за Милај, која има сојузници и меѓу поддржувачите на Трамп и на Болсонаро, е победа за екстремно десничарските движења ширум светот. Тоа може да создаде тензија со владите кои новоизбраниот претседател ги нападна, вклучувајќи ги и клучните трговски партнери Бразил и Кина, забележува Вашингтон пост. Дополнително, можен период на политичка и економска нестабилност „може да создаде уште поголема нестабилност во регионот“, забележува Ипарагвајер.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното