ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ТЕЛОТО АКО ЈАДЕТЕ МЕСО СЕКОЈ ДЕН: Ова е многу важно!

Еве што се случува во телото ако јадете месо секој ден:

  1. Може да развиете камења во бубрезите

Протеините од животинско потекло имаат многу соединенија наречени пурини. Тие се разградуваат во урична киселина, а ако имате премногу од оваа киселина, може да развиете камења во бубрезите. Можете да го избегнете ова со ограничување на потрошувачката на месо и пиење многу вода.

  1. Може да дехидрирате.

Поради вишокот на урична киселина, за која зборувавме погоре, може да се чувствувате пожедни од вообичаено. На вашите бубрези им е потребна вода за да се разреди секој токсичен отпад, затоа погрижете се да имате вода постојано со вас, каде и да сте.

  1. Може да добиете запек.

Храната базирана на месо е богата со протеини, но малку влакна. Овие влакна обично ги добивате од овошје, зеленчук или цели зрна, затоа погрижете се да ги вклучите сите овие категории на храна во вашата исхрана. Запек и болни движења на дебелото црево може да бидат некои од првите знаци дека внесот на влакна е премногу низок. Затоа земете ја салатата и уживајте.

  1. Може да добиете главоболки.

Недостатокот на хидратација може да предизвика и главоболки. Ова предизвикува згуснување на крвта, што значи дека намалениот проток на кислород стигнува до мозокот. Од друга страна, некои производи на база на месо како салама или виршли содржат нитрати, кои можат да го зголемат протокот на крв во мозокот.

  1. Може да имате проблеми со срцето.

Колку повеќе влакна имате во вашата исхрана, толку е позаштитено вашето срце. Ако јадете претежно месо, тогаш немате високо ниво на влакна. Црвеното месо, особено, може да влијае на вашето срце. Може тројно да го зголеми ризикот од проблеми со срцето, а содржи и многу заситени масти. Заситените масти го зголемуваат нивото на лошиот холестерол (ЛДЛ).

  1. Би можеле почесто да се разболувате

Заситените масти присутни во црвеното месо и преработеното месо не содржат антиоксиданси неопходни за телото да го надмине секое можно воспаление. Овие антиоксиданси ќе ги најдете најмногу во овошјето и зеленчукот, па затоа е толку важно да имате „шарена“ исхрана. Боите на одредени плодови се пигменти на одредени групи антиоксиданси.

  1. Може да имате лош здив.

Диетата која се состои од многу протеини и масти, но нема јаглехидрати, може да доведе до производство на кетони од телото. Кетоните се ослободуваат преку здивот и мирисаат на ацетон. Затоа, ако некогаш сте следеле кето диета, можеби сте имале проблеми со дишењето. Затоа погрижете се да вклучите некои јаглени хидрати во вашата исхрана.

  1. Може да имате проблеми со косата и кожата.

Месните производи ретко содржат витамин Ц. Витаминот Ц игра клучна улога во формирањето на колаген, протеин кој прави вашата кожа, коса, нокти, коски и многу повеќе да изгледаат многу подобро. Доколку забележите непријатни промени на косата и кожата, можеби ќе треба да ја преиспитате исхраната и да престанете да јадете месо.

  1. Може да имате слаби коски.

Големи количини на протеини може да ја зголемат загубата на калциум во урината. А калциумот е апсолутно неопходен за здрави коски. Вашето тело не произведува калциум. Тие го добиваат само од храната што ја јадете или додатоците. Ако нема доволно, тогаш вашите коски може да ослабат.

  1. Можеби се чувствувате повеќе уморни.

Храната што содржи месо е многу потешко да се вари во нашиот дигестивен систем отколку кој било зеленчук или овошје што го јадете. Затоа на вашето тело му треба многу повеќе напор за да го свари стекот, па може да се чувствувате малку бавно откако ќе изедете нешто тешко.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...