ЕВЕ ЗОШТО ЖЕНИТЕ СТАРЕАТ ПОБРЗО ОД МАЖИТЕ: 5 причини кои не можат да се избегнат!

Факт е дека жените стареат побрзо од мажите, а за тоа има 5 сериозни причини:

  1. Жените страдаат од стрес повеќе од мажите.

Жените се повеќе склони кон ментални сломови, особено ако се поврзани со работата, вели д-р Џудит Мохринг. Освен тоа, хормоналната разлика е она што објаснува сè. Хормоналните флуктуации се поврзани со депресија. Покрај тоа, сезонското афективно растројство ги погодува жените повеќе отколку мажите. Постојаниот стрес неизбежно води до предвремено стареење.

  1. Жени кои се пораѓале.

Истражувањето спроведено на Универзитетот Џорџ Мејсон докажа дека бременоста прави жената да изгледа 11 години постаро. Факт е дека жените кои родиле имаат пократки теломери од оние кои никогаш немале деца. Колку ви се пократки теломерите, толку постаро изгледате. Покрај тоа, стресот за време на бременоста не е невообичаен, што исто така го забрзува процесот на стареење.

  1. Машката кожа е подебела.

Според дерматолозите, машката кожа е 25% подебела од женската. Процентот може да варира од личност до личност, но вкупната бројка останува иста. Сепак, иако има помалку брчки на машкото лице, оние што се таму се подлабоки од женските.

  1. Нивоата на тестостерон се различни.

Естрогенот е одговорен за младешкото женско лице, додека тестостеронот е типичен за мажите. Високото ниво на тестостерон го забавува стареењето. Иако естрогенот служи и како хормон против стареење, неговото производство опаѓа побрзо од производството на тестостерон. Затоа жените прво добиваат брчки.

  1. Менопаузата си го зема данокот.

Губењето на хормоните за време на менопаузата го забрзува процесот на стареење. Кога жените минуваат низ менопауза, нивните тела престануваат да произведуваат количество колаген што порано го произведувале. Ова предизвикува губење на еластичноста на кожата.

Поврзани вести

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.