Истанбул може да биде погоден од земјотрес од незамисливи размери, вели турски геолог

ПОВЕЌЕ од пет недели Турција се бори со последиците од разорниот земјотрес со јачина од 7,8 степени во југоисточниот дел на земјата, во кој загинаа речиси 50.000 луѓе. Но, во Истанбул, најголемиот и најнаселен град во Турција, се зголемува притисокот врз властите да се подготват за можноста од уште една природна катастрофа од незамисливи размери.

„Изгледите за Истанбул не се добри. Воопшто не се добри“, рече Џелал Сенгор, еден од најистакнатите турски геонаучници, за Си-Ен-Ен. „Ако не се случи голем земјотрес во Истанбул во следните дваесет години, сите ќе бидеме многу изненадени. Толку е блиску. Тоа е само веројатност, но веројатноста е голема“, нагласи Сенгор.

Турција е сеизмички една од најактивните области во светот

Со две клучни раседни линии во нејзина близина, северноанадолската и источноанадолската, Турција е една од сеизмички најактивните области во светот. Тоа е геолошка реалност што ја зголеми загриженоста за подготвеноста на Истанбул за земјотреси.

Некогаш главен град на Византиската и Отоманската империја, Истанбул е густо населен град со околу 16 милиони жители. Лежи блиску до северноанадолскиот расед, кој минува на дваесетина километри од Истанбул и низ Мраморното Море.

Историски гледано, раседот предизвика неколку катастрофални земјотреси, вклучувајќи го и оној со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала што го погоди блискиот град Измит во 1999 година, убивајќи повеќе од 17.000 луѓе, а раселени половина милион други.

Уште еден силен земјотрес може да биде фатален за Истанбул
Експертите проценуваат дека уште еден земјотрес преку раседот на Северна Анадолија би можел да достигне јачина од 7,2 до 7,8 степени според Рихтер, со разорни последици за Истанбул. Времето на таков земјотрес, сепак, е невозможно да се предвиди.

„Можеме да предвидиме дека наскоро ќе се случи земјотрес од оваа јачина, но тоа е најдоброто што можеме да го направиме. Нема шанси да го предвидите тоа“, изјави Сенгор за Си-Ен-Ен.

Геонаучникот Сенгор: Мојата проценка е дека 100.000 луѓе би загинале во случај на земјотрес.

Студијата на Опсерваторијата Кандили и Институтот за истражување на земјотреси проценува дека бројот на загинати е повеќе од 14.000 ако земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтер се случи ноќе во Истанбул. Некои експерти, сепак, веруваат дека билансот ќе биде многу поголем.

„Мојата проценка е околу 100 илјади. Ќе има пустош. Не можете само да размислувате за директното влијание на земјотресот, треба да размислите и за тоа што ќе следи после него. Ќе има грабежи, пожари, епидемии. биди страшен“, заклучи Сенгор.

Тековните проекции на властите во Истанбул покажуваат дека земјотресот со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала по должината на раседот во Северна Анадолија може да доведе до уништување на приближно 90.000 згради во градот, а дополнителни 260.000 најверојатно ќе претрпат значителна штета. Тоа е предвидување кое би можело да остави околу 4,5 милиони луѓе без покрив над главата, што е повеќе од една четвртина од населението во Истанбул.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното