Која е симболиката на носење прстен на малиот прст? Не значи исто кога го носат жени и мажи

Се вели дека секој што носел прстен на малиот прст во римската антика на овој начин ја изразил својата поврзаност со богот Сатурн. Карактеристиките како што се упорност, талент, интелигенција и инвентивност се симболизирани со прстенот. Освен тоа, носењето прстен на малиот прст наводно му сигнализирало на спротивниот пол дека тој што го носи прстенот е достапен. Практично!

Значење за мажи

Кога мажите носат прстен на малиот прст, често тоа е таканаречен прстен со печат, т.е. печат. На накитот традиционално може да се види семејниот грб. Прстенот со печат го симболизира, во најголем дел, благородното потекло на оној што го носи и филозофијата на животот што оди со него.

Често се вели дека носењето прстен на малиот прст е знак за членство во тајна организација или ложа. Понекогаш се зборува дури и за симбол за идентификација на мафија. Сепак, според бонтонот на прстенот, сето тоа е глупост. Современиот маж носи прстен на малиот прст само за украс или за да остави впечаток. Како и секогаш, секој може сам да одлучи дали му се допаѓа или не.

Значењето на прстенот на малиот прст, кога го носи жена

Додека мажите често носат прстен на малиот прст, ова парче накит неодамна повторно стана популарно кај жените. Прстенот на малиот прст стана вистински моден тренд само благодарение на еден американски бренд за накит.

Со овој прстен слободните жени изразуваат поврзаност, лојалност и љубов кон себе. Малиот прстен не потсетува дека на жените не им треба маж за да застанат цврсто во животот. Блескавиот прстен на малиот прст треба постојано да ги потсетува дамите дека се сакаат себеси. Колку голема порака!

Поврзани вести

ОВИЕ 3 НАМИРНИЦИ СЕ СПАС ЗА ЖЕНИТЕ ВО МЕНОПАУЗА: Полни се со протеини и влакна, а не додаваат килограми!

Со доаѓањето на менопаузата, вистинско време е да се размислува за промена на навиките кога се во прашање исхраната и физичката активност, со цел да се зачува физичкото и психичкото здравје, но...

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...