Поврзи се

Македонија

Лекарска комора реагира на пишувањата по социјалните мрежи околу смртта на доктор Нешковски

Published

on

Лекарска комора на Република Северна Македонија реагира на
пишувањата по социјалните мрежи околу смртта на д-р Трајче Нешковски по собраќајката која се случила откако добил срцев удар додека возел на улица „Рузвелтова“, по што се судрил со автомобилот во дрво.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Сметаме дека до добивање на извештаите од истрагата и
обдукцијата на докторот е некоректно да се истапува со вакви постови за докторот кој во изминатите месеци пожртвувано работеше во ковид
центрите низ Републиката. Да не заборавиме дека тој самопрегорно и
пожртвувано се бореше за животите на нашите граѓани кои беа
инфицирани од ковид 19 во текот на специјализацијата која ја
извршуваше во ЈЗУ Клиника за пулмологија и алергологија Скопје.
Партиската определба е лична работа на секој поединец и
сметаме дека вакви трагедии не треба да се злоупотребуваат во
партиски цели.

Токму затоа апелираме до медиумите да се оградат до добивање
на официјалните информации од надлежните служби на МВР и Судска
медицина и воздржат од понатамошни коментари за трагедијата во која
загина нашиот колега“, соопштија од лекарската комора.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com