„Мислев дека Коста е зрел, па го научив да пука“! Таткото на убиецот Коста шокира со изјавите на судењето!

„Чувствувам одредена одговорност за масакрот во училиштето „Владислав Рибникар“, но не сум виновен!“

Меѓу другото, ова денеска во Вишиот суд во Белград го изјави Владимир Кечмановиќ, таткото на Коста (14), кој на 3 мај 2023 година уби девет ученици и чувар во училиштето во Врачар.

Владимир одбил да одговори на повеќето прашања на родителите на убиените деца, а очајните и огорчени луѓе главно ги интересирало зошто неговиот син го извршил масакрот и зошто пред злосторството го однел Коста на стрелиште и го обучувал да пука.

Инаку, Владимир во оваа кривична постапка е обвинет дека ја загрозил безбедноста бидејќи не обезбедил соодветно оружје во станот во Врачар со кој Коста ги уби децата и портирот, а го обучувал и малолетниот син да ракува со огнено оружје. Во обвинението е опфатена и сопругата на Владимир, мајката на Коста, Миљана, која се товари за нелегално оружје бидејќи на местото на злосторството била пронајдена нејзината ДНК на чаура, како и двајца инструктори од теретана за давање лажна изјава, бидејќи тие ги измамил инспекторите во текот на истрагата.

Владимир вчера беше донесен во судница од притвор, додека Миљана, која се брани од слобода, пристигна во белградската палата на правдата во придружба на адвокатот Боривој Боровиќ и неговата ќерка Ирина. Миљана ги игнорирала родителите на убиените деца, вртејќи им го грбот во судската сала, избегнувајќи контакт со нив со очи.

По наредба на судот, судењето беше затворено за јавноста, а според неофицијални информации целото рочиште било многу болно за родителите на убиените деца, откако вчера имаа можност да му се обратат на таткото на момчето-монструм за првиот пат.

– Владимир во еден момент, обидувајќи се на секој начин да ја избегне својата индиректна, но значајна улога во злосторството што го извршил неговиот син, дал малку луда, нелогична и контрадикторна изјава – дека чувствува одредена одговорност, но дека не е виновен за масакр. Ова ги налути родителите, беа во шок – изјави нашиот извор, додавајќи:

– На тоа рочиште повеќе од 20 родители и најблиските роднини на жртвите имаа можност да му поставуваат прашања на Владимир, а речиси сите, разбирливо, се интересираа зошто Коста им ги убил децата и зошто го тренирал синот да пука во стрелиште. Бранителите на Владимир се спротивставија на тие прашања бидејќи тие наводно не се однесуваат на наводите во обвинителниот акт, што судот го прифати, па Владимир немаше ни обврска да одговори на лутите и вознемирени луѓе.

Сепак, како што откри нашиот соговорник, Владимир на претходното судење прокоментира зошто го тренирал синот да пука, па со една реченица ги шокирал родителите на жртвите:

– Мислев дека Коста е зрел, затоа го научив да пука (?!).

Вообразен и арогантен

Таткото на момчето-убиец ги шокираше сите присутни во судницата и додека одговараше на прашањата на обвинителот каде покажа колку е арогантен, вообразен и безобразен. Тврдеше дека не е точно дека оружјето во станот е необезбедено, па дури арогантно бараше обвинителката да му се обраќа со поголема почит „затоа што е почитуван лекар“?!

Вчерашното распитување на Владимир Кецмановиќ не е завршено, а тој ќе одговара на прашања и на денешното рочиште. Потоа своја одбрана ќе изнесе неговата сопруга Миљана, а потоа инструкторите од стрелиштето.

Вишото јавно обвинителство во Белград побара од судот Владимир да го осуди на 12 години затвор, а Миљан на две и пол години.

Што се однесува до Коста, тој во моментот на делото не одговарал кривично, бидејќи имал помлади 14 години, па е сместен во психијатриска установа, каде што е во тек вештачење.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното