Поврзи се

Македонија

Никаква инфраструктура во Ламели – нема ниту една здрава улица во кичевската населба

Published

on

Улици со дупки, автомобили паркирани насекаде, паркот полн со отпад и уништена фонтана. Ваква е состојбата на населбата во Кичево. Жителите велат дека последен пат овие улички се асфалтирани кога биле изградени зградите во населбата. Тие за ТВ21 велат дека неколку  пати побарале од властите да се направат улиците но нивните барања не наишла на слух.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Баравме да се реконструира, но не наидовме на разбирање од надлежните. Јас сум тука од ’87, одвреме навреме ќе санираат некоја дупка колку да се види, и тоа е се. Најмногу реагираат пред избори, колку да се рече и потоа се’ се заборава“, вели жител.

„Да ви кажам право откако е започнатата изградбата на становите тогаш ги асфалтираа и пред три години малку ги санираа каде што имаше дупки и од тогаш немаат направено ништо“, изјави жител.

Оваа населба главно е населена со Македонци но градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари рече дека не ги делат жителите врз етничка припадност, ниту во образование, спорт, култура, социјални прашања или инфраструктура.

„Во населбата интервениравме неколку пати но сега ако има забелешки, не се во прашање улиците, туку околината на оваа населба каде што средуваме канализација на отпадните води на два објекта кои се во завршна фаза иго средуваме и водоводот и додека се средат тие прашања, имаме активности од Комуналното претпријатие“, посочи Фатмир Дехари.

На територијата на општина Кичево продолжува динамиката на асфалтирање и поплочување на улиците со бекатон во неколку населби и села на оваа општина. Овие денови се работи и на улицата Кнежино за која ТВ21 известуваше пред некое време.  

 

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com