Проговори мајката на Данка Илиќ: „Чекаме сето ова да заврши, само таа да се врати жива и здрава“

Потрагата по двегодишното девојче Данка Илиќ, кое исчезна пред точно седум дена во Бањско поле во Бор, се уште трае. Полицијата постојано ја чешла секоја педа од местото каде што последен пат е видено девојчето, а еден сегмент од истрагата е фокусиран на видеото снимено од српски државјанин во Виена, на кое детето наводно има сличност со исчезнатото.

Ивана Илиќ, мајката на исчезнатото девојче, првпат откако Данка исчезна, за Нова.рс открива дали го гледала видеото наводно од девојчето, но и колку е повредена од медиумските шпекулации дека таа стои зад се.

Ивана наведува дека таа и нејзиниот сопруг се заедно, дека секојдневно се борат нивното дете што побрзо да се врати дома, но и дека со денови се шират бројни гласини за неа.

„Се држиме колку што можеме, само што побрзо да ја најдеме Данка. Чекаме да заврши сето ова, се надеваме на најдоброто, а потоа јас и сопругот ќе се огласиме јавно, и ќе одговориме на сите навреди, прозивки, небулози. Затоа не се рекламираме. Ме боли сите овие шпекулации, обвинувајќи ме мене и мојот сопруг“, вели депресивна Ивана.

Ивана ни открива што се крие зад пишувањата на некои таблоиди, дека е откриено дека вештачењето на нејзиниот телефон ги пребарало граничните премини со Романија, но и до кој степен таа може кривично да одговара.

„Телефонот беше на вештачење, само ќе кажам. Ако е така, јас не би била мајка која го бара моето дете, мојот статус би бил поинаков. Сакам само Данка да се врати жива и здрава, па потоа ќе разговараме за се“, вели Ивана за Нова.рс.

На прашањето дали го гледала видеото од Виена на кое наводно се гледа нејзиното дете, Ивана вели дека го гледала.

„Го гледав видеото, но поради текот на истрагата не ми е дозволено да коментирам. Секоја чест за полицијата, луѓето не спијат, бараат деноноќно. Се надевам дека што побрзо ќе го гушнеме нашето дете“, вели мајката на исчезнатата Данка.

На прашањето дали се надева дека нејзиното дете е добро, Ивана вели дека нема да верува во спротивно.

Не сакам ни да размислувам за друга опција“, заклучува Ивана.

Да потсетиме, Данка Илиќ на неполни две години исчезна минатата недела од имотот на семејството Драгомировиќ во улицата Војводе Радомира Путника во населбата Бањско Поље кај Бор. Мајката на Ивана дошла на имотот со тригодишниот син и ќерката која уште не наполнила две години, што било прилично запоставено.

Во моментот кога отишла да му полие вода на момчето, девојката исчезнала.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното