Поврзи се

Македонија

Работат во чад, добиваат 20 илјади денари плата – пожарникарите револтирани, Шилегов ги нарече „манипулатори“

Published

on

Во чад.

-Текстот продолжува по рекламата-

Некогаш со заштитна опрема, некогаш без.

Им го спасуваат животот на сите, а својот си го отежнуваат.

Loading...

Вака пожарникарите работат за да обезбедат парче леб.

Целата оваа работа ја вршат за само 20 илјади денари плата, бидејќи минатиот месец им е намалена за  20%.

Како што направија другите сектори и пожарникарите го кренаа гласот. Бараат покачување на платите.

„Г-дин ГРАДОНАЧАЛНИК Петре Шилегов, на овие херои со години им се крати по 20% од платите.. Немале опасна работа… Цел свет ги величи за жал кај нас омаловажувани..! Уште овој месец да ги ставите во плата..!“, истакнува Нуредин Мустафа.

Синдикатот на пожарникари на Град Скопје се закани и со протести, но за тоа Шилегов не слушнал. Вели дека намалувањето наплатите не било по негова желба туку бидејќи се скратени блок дотациите. А на реакциите а пожарникарите гледа како на манипулација.

Доколку побарате на интернет, меѓу главните вести која се поврзува со Шилегов и пожарникарите е неговото ветување за нови вработувања.

Нови вработувања вети и денеска.

Вработувањата имаа за цел да се подмлади кадарот, и тие што се во поодмината возраст да заминат во пензија.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com