Саудиска Арабија предупредува за инвазијата на Израел во Рафах, го повика Советот за безбедност на итен состанок

Саудиска Арабија повика на итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации за да се спречи Израел да изврши дополнителни хуманитарни катастрофи врз Палестинците.

Министерството за надворешни работи на Саудиска Арабија објави соопштение во врска со изјавите на „израелските власти за копнениот напад врз градот Рафах“.

Во соопштението се нагласува дека нападите врз градот Рафа, кој се наоѓа на југот на Појасот Газа под израелска блокада, ќе имаат исклучително опасни последици.

Во соопштението се нагласува дека Рафах е последното прибежиште за стотици илјади цивили кои мораа да побегнат поради бруталната агресија на Израел.

„Ја отфрламе и остро ја осудуваме присилната депортација на оние кои се засолниле таму“, велат тие.

Беше повторено „барањето на Саудиска Арабија за итен прекин на огнот“ и беше истакнато дека Советот за безбедност на ОН треба итно да се состане за да го спречи Израел да предизвика нова хуманитарна катастрофа.

Во својата изјава од 4 февруари, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху сигнализираше дека ќе изврши копнен напад врз градот Рафа, кој се наоѓа на границата со Египет и каде што се засолниле стотици илјади луѓе кои бегаат од израелските напади.

Министерот за одбрана Јоав Галант во изјава за време на посетата на израелските војници во регионот Кан Јунис во Појасот Газа на 1 февруари рече дека нивните копнени напади ќе ги префрлат во градот Рафах.

Палестинските власти, исто така, изјавија дека нападите на Израел врз градот Рафах ќе значат „нов циклус на геноцид“ и може да претставуваат закана за околу 1,5 милиони Палестинци.

Рафах, кој се наоѓа на границата со Египет во јужниот дел на Појасот Газа, е дом на приближно половина од населението на Газа од 2,3 милиони.

Израелските сили често вршат напади врз Рафах. Се стравува дека цивилите нема да имаат засолниште во Појасот Газа доколку Израел изврши копнен напад врз Рафах.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното