Себастијан Курц поднесе оставка!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, поднесе оставка по обвинувањата за проневера и корупција.

„Мојата земја е поважна од мене“, рече Курц.

„Бев само човек“, рече во изјавата вечерва заблагодарувајќи се на сите за досегашната соработка.

„Сакам да направам простор за спречување на хаосот и да осигурам стабилност“, истакна тој.

Курц го предложи министерот за надворешни работи Александар Шаленберг да го наследи на местото канцелар.