СИТЕ ВИСТИНСКИ ЖИВОТИ СЕ УБАВИ И ТЕШКИ: 10 мудрости на Иво Андриќ за сите времиња!

 1. Кој прави добро, од него се очекува уште повеќе добро.
 2. Љубовта, кога е искрена и длабока, лесно простува и заборава.
 3. Мирот и спокојството се единственото добро и најголемото достоинство на скромните и безимени луѓе.
 4. Младоста е среќна доба во која човекот почнува да верува во себе, а се уште не престанал да верува во другите.
 5. Човек не може лесно да избега од своето потекло и од детството.
 6. Кој не го принесува нежното цвеќе на својата душа на ветриштата на искушението, иако го спасил и го пренел до крај, како никогаш да го немал.
 7. Раната што се крие, полека и тешко зараснува.
 1. Ѕвезденото небо и човечкото срце никогаш нема да ги види човекот.
 2. Животот ни го враќа само она што им го даваме на другите.
 3. Сите вистински животи се убави и тешки.
 4. Животната сила на човекот се мери, меѓу другото, и со неговата способност да заборави.
 5. Многумина го постигнуваат она што го сакаат и се губат себеси.

Поврзани вести

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

ВЕЌЕ НЕ СЕ КРИЈАТ: Градоначалникот на Бања Лука и пејачката Тања Савиќ заедно на вечера

Со месеци наназад се шпекулира за односот помеѓу познатата пејачка Тања Савиќ и младиот градоначалник на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ. Иако и двајцата беа таинствени, сепак сега се сликани...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.