Со специјален лет Скандинавија Ерлајнс се збогува со Боинг 737

Scandinavian Airlines (SAS) продолжува да се збогува со својата флота од авиони Боинг 737, постепено означувајќи го крајот на ерата на операциите на Боинг 737 и продолжувајќи ја нејзината транзиција кон порационализирана флота на авиони.

Боингот 737 на авиокомпанијата, регистриран како LN-RRB и со прекар Даг Викинг, ја ја изврши својата последна комерцијална услуга со САС денеска на 19 ноември 2023 година.

Годините по пандемијата се покажаа како предизвик за САС поради финансиски тешкотии. Авиокомпанијата, која моментално минува низ процес на реструктуирање, беше во мисија да ја намали големината на својата флота како мерка за оптимизација на трошоците.

Иако Scandinavian Airlines имаше планови да стане целосно Ербас оператор пред глобалната пандемија COVID-19, транзицијата се случи порано од првично предвиденото поради влијанието на пандемијата.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Уште една земја ги забранува мобилните телефони во училиштата поради загрижувачкиот пад на писменоста

Од сега, флотата на авиокомпанијата се состои од 94 авиони, според Planespotters.net. Поголемиот дел од овие авиони се тесни или регионални млазни авиони, кои првенствено служат на широката европска мрежа.

Додека семејството Боинг 737 играше витална улога во овој аспект од неговото работење, последните години беа сведоци на намалување на неговото значење во корист на авионот Ербас А320.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното