Свет
18,469,695
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 17:21 17:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 17:21 17:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 17:21 17:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 17:21 17:21

Мицкоски: Да се овозможи бесплатно тестирање еднаш во месецот за сите здравствени работници

Во време на Ковид пандемија , во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам Владата и Министерството за здравство, да овозможи и организира, бесплатно тестирање еднаш во месецот за сите здравствени работници кои имаат потреба и кај кои постои најголем ризик да заболат.

Поради специфичноста на нивната професија, тие се принудени по неколку пати во месецот да плаќаат за тестирање, бидејќи термини за тест преку матичен доктор нема, не дозволува системот или првиот слободен термин е многу доцна.

loading...

Да ги заштитиме здравствените работници, нивните семејства, а со тоа да ги заштитиме и пациентите кои имаат потреба од здравствена услуга.

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Борбата со коронавирусот ја изгубиле 41 лице – најмладиот 31 година

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19. Оваа борба ја изгубиле...

„Црн петок“ во моловите во време на корона – со десетина заразени трговските затворени, со над илјада, гужви

Гужва, мешаница, долги редици синоќа во трговските центри низ Скопје. Ниту Ковид-19 не ги спречи граѓаните да излезат на шопинг по повод  Black Friday,...

144 сакционирани возачи во Општина Центар

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.11) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на Општина Центар изречени...
Skopje
few clouds
8 ° C
8 °
8 °
52 %
0.5kmh
20 %
Sun
8 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °