Поврзи се

4NEWS.mk

Тројца пратеници со Ковид-19 – што треба да се менува, деловникот или уставот, за онлајн седници на собранието?

Published

on

Собранието ќе влезе во правна, а општеството во политичка криза доколку спротивно на Уставот се оди на онлајн заседание и гласање на пратениците, вели професорот по уставно право и поранешен собраниски претседател Саво Климовски. Според него барањата за интернет седници се повеќе поради тесното мнозинство на власта.

-Текстот продолжува по рекламата-

И тој како спикер имал проблеми со кворумот и морал, по барање на опозцијата, да прекинува седници кога власта не си обезбедувала присуство на доволен број пратеници. Сепак, за оваа вонредна ситуација Климовски вели решението е во договор меѓу власта и опозицијата за кои точки ќе разговараат и заеднички ќе одлучуваат.

Парламентот е пред блокада откако тројца пратеници измантиве денови излегоа позитивни на Корона. Од нив двајца се од власта со што во моментов таа располага само со 60 пратеници. Собранискиот спикер Талат Џафери уште пред еден месец дена побара деловнички измени за онлајн заседанија, но опозицијата се спротивстави. Денеска од власта стигнаа видоизменети предлози за гласаење од, но опозцијата вели и тие се протиуставни.

И парламентарниот институт се вклучил во анализата за работа на Собранието во услови на пандемија давајќи примери како се справиле другите држави.

И Сенатот и Конгресот во Шпанија можат онлајн да гласаат на пленарни седници и тоа уште од 2011 и 2013 година. Во Италија пак, на сила е физичкото присуство, но се води дебата дали гласањето да се одвива во смени или да се овозможи физичка дистанца меѓу пратениците кои би биле сместени во неколку згради. 

Бундестагот дава можност за гласање од далечина, физичкото присуство е задолжително само на ¼ од пратениците. Слично и во Полска, каде што се направени законски измени со кои во парламентот треба да се присутни само ограничен број пратеници од различни партии. Во Романија пратениците во услови на вонредни ситуации од март можат да гласаат преку онлајн платформа.

Во Франција задолжително е физичко присуство и гласање на пратениците, но активностите во време на пандемијата се сведени само за итни прашања и закони.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com