Поврзи се

4NEWS.mk

Владата го усвои мислењето за Министерството за правда за автентично толкување на Законот за помилување

Published

on

Владата даде зелено светло за автентично толкување на законот за помилување. Како што се наведува во соопштението од последната владина седница, Министерството за правда е на мислење дека последната интервенција на Уставниот суд во 2016 година не ја вратила на сила одредбата според која Претседателот Иванов го извршил помилувањето, поради што, неговите одлуки за помилување, според Владата немаат правна сила.
Сега на потег е Собранието. Власта и денеска ја повика опозицијата да даде поддршка на автентичното толкување.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во ВМРО-ДПМНЕ  и денеска го повторуваат ставот на лидерот Мицкоски дека партијата ќе го поддржи секој предлог во насока на тоа да се стави крај на злоупотребата на аболицијата. Од опозицијата и денеска и порачаа на власта тие да дадат поддршка за нивните предлози, аболицирани политичари да не може да се занимаваат со политика и да се донесе закон со кој ќе се испита потеклото на имотот.

Барањето за автентично толкување на Законот за помилување до Собранието го поднесе СДСМ откако Уставниот суд поведе постапка која отвора можност сите помилување на екс претседателот Иванов да бидат вратени во сила. Џафери вчера најави дека Собраниска седница на оваа тема не може да се очекува пред 11 декември.

 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com