Поврзи се

4NEWS.mk

Владата го усвои мислењето за Министерството за правда за автентично толкување на Законот за помилување

Published

on

Владата даде зелено светло за автентично толкување на законот за помилување. Како што се наведува во соопштението од последната владина седница, Министерството за правда е на мислење дека последната интервенција на Уставниот суд во 2016 година не ја вратила на сила одредбата според која Претседателот Иванов го извршил помилувањето, поради што, неговите одлуки за помилување, според Владата немаат правна сила.
Сега на потег е Собранието. Власта и денеска ја повика опозицијата да даде поддршка на автентичното толкување.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во ВМРО-ДПМНЕ  и денеска го повторуваат ставот на лидерот Мицкоски дека партијата ќе го поддржи секој предлог во насока на тоа да се стави крај на злоупотребата на аболицијата. Од опозицијата и денеска и порачаа на власта тие да дадат поддршка за нивните предлози, аболицирани политичари да не може да се занимаваат со политика и да се донесе закон со кој ќе се испита потеклото на имотот.

Барањето за автентично толкување на Законот за помилување до Собранието го поднесе СДСМ откако Уставниот суд поведе постапка која отвора можност сите помилување на екс претседателот Иванов да бидат вратени во сила. Џафери вчера најави дека Собраниска седница на оваа тема не може да се очекува пред 11 декември.

 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија