Свет
21,845,234
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
8,659
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
3,176
Вкупно починати
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
94,275
Вкупно оздравени
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42

Еврокомесарот за проширување во посета на Скопје

Европската унија оваа пролет мора да ја поправи откомвриската грешка за Скопје и Тирана да ги стартуваат приспатните преговори. со оваа порака новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји пристигна во прва официјална посета на земјава. Потврди дека проширувањето на европското семејство останува високо на агендата на Едвропската комисија која до крајот на февруари ќе изготви вонреден извештај за напредокот на Македонија и Албанија, за овие две земји да добијат позитивна одлука уште на првиот состанок на Еврпскиот совет кој ќе се одржи на 26 март.

Реформските закони и натаму остануваат важни за пристапниот процес. Еврокомесарот Вархеји очекува до објавувањето на деталите за новата методологија за проширување на унијата, Македонија да го донесе и Законот за јавно обвинителство. прашан за бегството на екс премиерот Груевски во Унгарија од каде доаѓа и тој, Вархеји вели дека тоа е внатрешно прашање.

 Во реформите не спаѓа враќање на поранешен премиер од земја-членка на ЕУ. Се работи за национална способност, ЕУ или Комисијата нема што да кажат на ова прашање, најдобро е да го испратите до унгарските власти, рече Вархеји.

Фактот што токму Македонија е првата земја која еврокомесарот за проширување ја посетува по превземањето на функцијата на 1 ноември минатата година, според техничкиот премиер Спасовски е доказ за посветеноста на унијата и дава силна надеж дека до крајот на оваа година земјата ќе се оствари својата децениска стратешка цел.

Добивањето датум за старт на приспаните преговори беше во фокусот и на средбата Вархеји-Пендаровски. Преку писмено соопштение од неговиот кабинет посочуваат дека шефот на државата изразил уведување дека членството во унијата останува стратешка цел на земјава за што постои силен консензус и помеѓу политичките партии и помеѓу македонските граѓани. Пендаровски очекува деталите од новата методолија за проширување на унијата да бидат познати до март.

Во рамки на еднодневнста посета Вархеји се сретна и со спикерот Џафери и лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Имунизацијата на населението ќе почне месецов

До крајот на годината, производителот „Фајзер“ во земјава ќе испорача 800.280 дози вакцини против Ковид- 19. Според надлежните, првите...

Пукање во Скопје, убиени две млади момчиња

На 05.03.2021 во 02.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Македонско - Косовска бригада“ се слушнало пукање.

ССНМ и ЗНМ со целосна поддршка на својата членка Арбнора Мемети

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро реагираат на начинот на кој без...
Skopje
clear sky
12 ° C
12 °
12 °
35 %
2.6kmh
0 %
Fri
12 °
Sat
9 °
Sun
10 °
Mon
13 °
Tue
8 °