Поврзи се

4NEWS.mk

Прибе во Скопје: Независни политичари за владеење на правото

Published

on

Авторот на препораките за подобрување на правосудниот систем во земјава, Рајнхард Прибе, порачува дека владеењето на правото е се уште важен критериум за членство во Европската унија. Вели дека и членките на ЕУ се соочуваат со истиот проблем па тоа ги прави уште построги кон државите кандидати. За германскиот експерт, владеењето на правото зависи од вољата на политичарите.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Понекогаш потребни се промени во законодоавството, а за тоа ви се потребни политичари кои што се независни, кои што ќе направат соодветни реформи и ќе има политичка воља за тоа“, изјави експертот на Европската комисија, Рајнахрд Прибе.

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи смета дека проблемите околу донесувањето на новиот закон за јавно обвинителство нема да влијаат врз добивањето датум за преговори бидејќи тоа не било дел од препораките на Европската комисија. Смета дека и за ова прашање политичките партии ќе постигнат консензус како што тоа го сториле за усвојување на плановите 3-6-8 и планот 18.

„Се разбира дека е важно законот за ЈО да го усвоиме пред октомври. Тоа што вчера имало долги разговори дава можност разликите да се објаснат и третираат на маса и можност да се продолжат разговорите за да се најде решение“, вели Османи.

Османи додава дека разликите за законот не се непремостливи. Смета дека политичките лидери ги знаат очекувањата на граѓаните и ќе ги надминат своите позиции во изнаоќањето решение.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com