Поврзи се

4NEWS.mk

СДСМ и ДУИ заглавија на премиерската позиција, ВМРО-ДПМНЕ работи на обезбедување мнозинство

Published

on

СДСМ и ДУИ се во интензивни разговори за формирање на нова Влада. Партиски извори и од двата табори брифираат дека има сериозен напредок во преговорите. Неофицијално тимовите се фокусирани на премиерската позиција а во останатите точки не се очекуваат проблеми.
Од СДСМ утрово во писмено соопштение излегоа со став дека владината програма ќе биде усогласена со програмите на СДСМ и ДУИ.

-Текстот продолжува по рекламата-

„ Во разговорите со политичката партија ДУИ целосно сме согласни за  почитување на Договорот од Преспа со Грција, Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија и Охридскиот рамковен договор. 
Посветени сме на социјална кохезија, силно и толерантно општество, владеење на правото и согласни сме да се спротивставиме на сите форми на национализам и омраза. 
Разговаравме дека евентуалната заедничка владина програма мора да биде во согласност со Уставот, законите и изборните програми на СДСМ и ДУИ.
Неопходни ни се квалитетни, одговорни и отчетни кадри предложени за сите ресори од двете страни, кадри кои се подготвени во целост да ги испорачаат програмските определби и принципите на евентуалниот коалициски договор“ – стои во писменото соопштение на СДСМ.

Од ДУИ утрово за Сител велат дека нема нови детали во преговорите со социјалдемократите.
Партискиот портпарол во последното гостување на Сител потенцираше дека ДУИ не се откажува од идејата за премиер Албанец. Доколку таа се реализира, Владата може да добие и поголемо мнозинство во Собранието особено имајќи го предвид ставот на Алијансата дека ќе го поддржи Насер Зибери да биде премиер.
Сепак Генералниот секретар на партијата, Арбен Таравари изјави дека тоа не значи дека Села ќе му даде поддршка на ДУИ, бидејќи како што вели, нивните концепти многу се разликуваат. Таравари додава дека поддршката на Алијансата е само за кандидатот за премиер Албанец.
Во ВМРО-ДПМНЕ и денеска го повторуваат истиот став. Од партијата велат дека немаат нови детали кои би можеле да и ги соопштат на јавноста.

Loading...

„Работиме на обезбедување на мнозинство во Собранието, во однос на средбите со албанските партии во моментот кога ќе треба да се реализираат ќе ја известиме јавноста, не би навлегувал во детали“ – изјави партискиот Портпарол Димче Арсовски на денешната прес конференција

Рокот во кој Пендаровски треба да му го додели мандатот на новиот мандатар истекува идниот петок. По ова мандатарот ќе има 20 дена да ја формира новата Влада и предлогот да му го достави на Собранието, кое претходно ќе треба да избере и нов спикер. Тој пак, ќе има рок од 15 дена да закаже седница за избор на новата Влада. Ако се тече според роковите, новите министри би требало да седнат во своите кабинети пред 20 септември.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Почна протестниот собир против референдумското изјаснување пред две години

Македонија

Штипските советници чекаат кога ќе се распишат изборите за градоначалник, по што ќе знаат дали ќе избираат в.д градоначалник

4NEWS.mk

Баркли ја засили Астон Вила

Македонија

Мас: Го поддржуваме почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ до крајот на 2020

4NEWS.mk

На ГАК новороденче родено позитивно на Ковид-19, се испитува дали е прв случај за вертикална трансмисија

Македонија

Средба Заев-Чаба: Пред граѓаните и државата се нови историски можности во евроинтеграциите и економијата

4NEWS.mk

194 нови случаи на Kовид-19 и двајца починати пациенти

Македонија

Нови 194 случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа две лица, оздравени 158 пациенти

4NEWS.mk

ВМРО-ДПМНЕ на протест во сабота против мафијата

Македонија

Филипче: Свесен сум дека медицинските сестри во Инфективна клиника се исцрпени, и затоа дошло до комуникација на повисок тон

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Аудио „бомба“ од минатото – Јанкуловска до Ставревски: „Сите ќе завршиме во затвор“

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

4NEWS.mk

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

Македонија

Георгиев: Мислам дека Мицкоски ќе „преживее“

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com